statystyki

Przewodniczący KRS: Brakuje spójnej wizji zmian

autor: Dariusz Zawistowski01.03.2016, 00:00; Aktualizacja: 01.03.2016, 07:03
Dariusz Zawistowski, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa

Dariusz Zawistowski, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwaźródło: Materiały Prasowe

Od dawna brakuje w resorcie sprawiedliwości spójnej wizji tego, jak powinien być zorganizowany wymiar sprawiedliwości - pisze Dariusz Zawistowski, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa.

Coraz częściej pojawiają się doniesienia medialne zapowiadające przedstawienie programu reformy wymiaru sprawiedliwości przez obecnego ministra sprawiedliwości. Jedne z ostatnich informacji na ten temat ujawnił w prasie wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak: dotyczyły one planowanego ograniczenia liczby sędziów i zwiększenia kompetencji asystentów zatrudnionych w sądach.

Tego rodzaju wypowiedzi wskazują, że zmiany w wymiarze sprawiedliwości mają dotyczyć wielu aspektów funkcjonowania sądów, choć ich ostateczny zakres nie jest ujawniany. Są określane często jako planowana reforma wymiaru sprawiedliwości. Warto zatem przypomnieć znaczenie pojęcia „reforma”: oznacza ono proces stopniowego i zwykle długotrwałego wprowadzania zmian, które służą przebudowie i ulepszeniu funkcjonowania określonych instytucji. Powstaje zatem pytanie, czy termin ten nie jest nadużywany dla opisywania działań, które z rzeczywistą reformą wymiaru sprawiedliwości mają niewiele wspólnego.

Rok 1989 jest powszechnie uznawany za otwierający okres przemian demokratycznych w Polsce. Od tego czasu było już ponad dwudziestu ministrów sprawiedliwości i większość z nich uznawała za konieczne zreformowanie wymiaru sprawiedliwości. W ostatnich latach była to np. tzw. reforma ministra Gowina. Warto przypomnieć, że w jej ramach minister – przy sprzeciwie środowiska sędziowskiego i samorządów terytorialnych – zlikwidował 79 sądów rejonowych (ok. 25 proc. ich ogólnej liczby), co spowodowało poważne perturbacje w funkcjonowaniu sądów, z oczywistą szkodą dla obywateli. W końcowym efekcie, po zmianie na stanowisku ministra, większość tych jednostek została przywrócona. „Reforma” spowodowała poważne wydatki finansowe.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane