statystyki

KE pozywa Polskę do Trybunału UE za przepisy o bezpieczeństwie kolei

25.02.2016, 14:04
KE pozywa Polskę do Trybunału UE za przepisy o bezpieczeństwie kolei

KE pozywa Polskę do Trybunału UE za przepisy o bezpieczeństwie koleiźródło: ShutterStock

Kolejny pozew Komisji Europejskiej przeciwko Polsce skierowany do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Tym razem chodzi o niepełne wdrożenie przepisów o bezpieczeństwie na kolei.

Reklama


Reklama


Chodzi o dyrektywę z 2004 roku , zgodnie z którą państwa członkowskie są zobowiązane do ustanowienia niezależnego organu bezpieczeństwa i organu dochodzeniowego badającego wypadki na kolei. Unijne kraje powinny także określić wspólne zasady dotyczące zarządzania, regulacji i nadzoru bezpieczeństwa w tym zakresie. W ocenie Brukseli, Polska nie dokonała pełnego wdrożenia tych przepisów. W komunikacie Komisji czytamy, że „polskie prawo nie gwarantuje prowadzenia dochodzenia w sprawie poważnych wypadków przez niezależny organ dochodzeniowy, a Polska nie zapewnia też niezależności organu bezpieczeństwa”.

Termin wdrożenia dyrektywy upłynął pod koniec kwietnia 2006 roku. W zeszłym roku Bruksela upomniała Polskę w tej sprawie, ale bezskutecznie. Stąd dzisiejsza decyzja o skierowaniu pozwu do Trybunału w Luksemburgu.

Komisja Europejska wezwała dziś Polskę do przestrzegania unijnych przepisów, także w dwóch innych sprawach. Chodzi o zasady dotyczące maksymalnych obciążeń i wymiarów pojazdów ciężarowych oraz zaprzestanie dyskryminacyjnego stosowania opłat lotniskowych w Porcie Lotniczym Wrocław. Według Komisji opłaty lotniskowe we Wrocławiu stanowią nieuzasadnioną przeszkodę w świadczeniu transgranicznych usług lotniczych.

W dwóch ostatnich przypadkach Polska ma teraz dwa miesiące na powiadomienie Brukseli o tym jak zamierza podporządkować się unijnym przepisom. Jeśli tego do unijnego Trybunału Sprawiedliwości mogą trafić kolejne pozwy.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

  • obserwator(2016-02-25 14:31) Odpowiedz 20

    dopiero teraz KE zauważyła i dba o bezpieczeństwo na kolei, dawniej za poprzednich rządów to było tak bezpiecznie, coraz bardzie zadziwia troska UE o Polaków

  • Wyp... (2016-02-25 15:09) Odpowiedz 00

    A jak nie to co? Wywala nas? Nie. Zablokują nam dopłaty? To my zawiesimy składki i zagrozimy nałożeniem ceł. Jesteśmy im potrzebni. Mogą nam skoczyć.

  • pracował w PKM(2016-02-25 15:36) Odpowiedz 00

    A najnowsza linia kolejowa w Polsce (w Gdańsku) zarządzana przez PKM SA powierza bezpieczeństwo całej linii spółce która zajmuje się zarządzaniem budynkami biurowo-mieszkalnymi. Czyżby dlatego że prominentny działacz PO w Gdańsku jest prezesem tej spółeczki a PKM SA podlega pod urząd marszałkowski woj. pomorskiego w którym rządzi PO? Nieeee to tylko taki zbieg okoliczności he he he

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama