zaloguj się do e-DGP
statystyki

Postępowanie upominawcze to początek informatyzacji polskiego sądownictwa

skomentuj

Postępowanie upominawcze to pole testowania przydatności technologii w sądownictwie, które da podstawę do informatyzacji innych obszarów wymiaru sprawiedliwości.

Publikacja: 29 października 2008, 03:00 Aktualizacja: 29 października 2008, 17:35

Treść zablokowana

Aby przeczytać całość artykułu, musisz się zalogować. Jeśli posiadasz już login i hasło, wprowadź je. Jeśli nie, zapraszamy do bezpłatnej aktywacji konta.

Rejestracja jest darmowa!

Dostęp do treści w serwisie jest całkowicie bezpłatny. Wystarczy się zalogować. Jeśli jeszcze nie posiadasz konta, zapraszamy do jego stworzenia. Zajmie to nie więcej niż kilka minut.

Logowanie

Rejestracja › ‹ Logowanie › ‹ Zmiana hasła › ‹ Resetowanie hasła › ‹ Usuwanie konta

Rejestracja

Administratorem danych osobowych w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tj. Dz.U. z 2002 roku, nr 101, poz. 926 z późn. zm.) jest INFOR Biznes Sp. z o.o. z siedzibą ul. Okopowa 58/72,01-042 Warszawa i INFOR PL SA z siedzibą ul. Okopowa 58/72,01-042 Warszawa. Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez INFOR Biznes Sp. z o.o. i INFOR PL S.A., w celu świadczenia usług, w celu archiwizacji, a także sprzedaży produktów i usług oferowanych przez spółki Grupy INFOR PL oraz dla potrzeb działań marketingowych podejmowanych przez spółki z Grupy INFOR PL w tym przez INFOR Biznes Sp. z o.o. lub INFOR PL SA, samodzielnie lub we współpracy z innymi podmiotami. Dane osobowe mogą być udostępniane spółkom z Grupy INFOR PL, jak i podmiotom współpracującym lub uprawnionym organom. INFOR Biznes Sp. z o.o. jak i INFOR PL SA zapewniają realizację uprawnień wynikających z ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tj. Dz.U. z 2002 roku, nr 101, poz. 926 z późn. zm.), w szczególności umożliwiają ich poprawianie, jak i uzyskanie informacji odnośnie przetwarzania danych.









Komentarze: 12

  • 1: roll z IP: 83.2.66.* (2008-10-29 06:57)

    A po co tutaj jeszcze sędzia? Niech powód kupuje nakaz zapłaty w formie zdrapki. To będzie dopiero nowoczesność. Przy zakupie 3 zdrapek egzekucja komornicza gratis.

  • 2: jakub z IP: 89.108.231.* (2008-10-29 07:01)

    a dlaczego e-sąd ma byc zlokalizowany w Lublinie a nie Warszawie? czy to nie obniży rangi tego sądu do instytucji prowincjonalnej? Dlaczego zabiera się warszawskim absolwentom prawa na UW miejsca pracy i przenosi się je na prowincje?

  • 3: tofik z IP: 79.190.92.* (2008-10-29 07:45)

    A ktoś napisał kiedyś, że wszystko musi być w Warszawie??? Gratuluję postawy roszczeniowej - kończyłeś UW należy Ci się ciut więcej niż innym! Ciekawe dlaczego w Warszawie nie ma ETSu??? Przecież w ETS też byłoby pełno pracy dla Ciebie!!! Czyżby się jeszcze na Tobie nie poznali???

  • 4: szkoda straconych lat aaa z IP: 83.14.75.* (2008-10-29 08:26)

    ooo biedni referendarze straca 60% SWOJEJ kognicji w wydzialach cywilnych.
    Zostana im tylko ksiegi i rejestry :( i skonczylo sie okrzekanie :(

  • 5: fog z IP: 79.188.141.* (2008-10-29 08:55)

    jak dla mnie beda to pieniadze wywalone w bloto i to jak znam zycie ogromne pieniadze a nie oszukujmy sie postepowanie upominawcze jest to jednak jakis ulamkowy procent pracy sadow i po co budowac taka infrastrukture przeciez teraz te sprawy sa w miare szybko zalatwiane i jak dla mnie nie potrzeby wprowadzania iluzorycznych oszczednosci i dokladania pracy w sekretariatach...

  • 6: Prawnik z IP: 79.186.97.* (2008-10-29 10:17)

    Mnożnik dla sędziów Trybunału Konstytucyjnego ma wzosnąc do 8,8, dodatek funkcyjny dla prezesa – 2,2 a dla wiceprezesa – 1,5. Nowy mnożnik stosowano by też do sędziowskiego stanu spoczynku. Propozycja oznacza podwyżkę wynagrodzenia sędziów TK o ok. 10 proc.Łatwo wyliczyć, że będzie to okołó 20 tyś zł.
    Sędziowie rejonowi czytajcie ! Nawet w sądach następuje większe różnicowanie dochodów sędziów.A miało być wyrównywanie .Jak we Francji.

  • 7: asystent z IP: 89.171.171.* (2008-10-29 10:27)

    no to jakie projekty będę pisał od 2010 r.? Mam nadzieję, że zwroty zostaną normalnie, bo przecież na kolegium SO jakimiś projektami będe się musiał wykazać.

  • 8: greta z IP: 77.114.10.* (2008-10-29 11:29)

    Nie zapominajmy jednak, że pozwany może złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty, a wówczas trzeba prowadzić rozprawę i wydać wyrok. Nawet jeżeli liczba spraw rozpoznawanych w trybie on line w postępowaniu upominawczym będzie stale wzrastać, to nie będzie to wcale oznaczać, ze tyle spraw odpada do rozpoznania. Ponad połowa tych spraw, jak nie więcej, wróci do sądu do rozpoznania w normalnym trybie (tak jak jest obecnie), gdy pozwany wniesie sprzeciw. Tak więc kłamstwem jest twierdzenie, że sędziowie będą mieli lżej, dzięki e-sądom. Już teraz bowiem nakazy zapłaty w tym postępowaniu wydają głównie referendarze, a sędziowie i tak mają pełne ręce roboty. Tak więc e-sądy nie przyczynią się wcale do umniejszenia pracy sędziów.

  • 9: ETIOP z IP: 89.108.200.* (2008-10-29 12:45)

    spraw upominawczych jest ogrom i gdyby nie ten dobrowolny dla stron tryb załatwiania spraw żadne sądy by nie wyrobiły. Taka forma orzekania jest uzasadniona ekonomicznie i leży w interesie samych ludzi, którzy nie wdając się w spór osiągają cel jakim jest załatwienie sprawy przed sądem i uzyskanie formalnego orzeczenia sądowego. Nie można ludzi na siłę uszczęśliwiać przewlekłym postępowaniem sądowym.

  • 10: tofikowa z IP: 83.18.80.* (2008-10-29 12:51)

    Brawo tofik!!!

Twój komentarz
Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Zapisz się na bezpłatny newsletter Gazety Prawnej

Sonda:

Czy prezydent powinien podpisać ustawy reformujące system emerytalny

Wyszukaj w Encyklopedii

Galerie zdjęć

Twarze Biznesu

Zapisz się na bezpłatny newsletter