Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym lub kredytowym, kredyt inwestycyjny czy kredyt dla projektów współfinansowanych ze środków UE - to tylko niektóre z form finansowania działalności samorządów przez BGK.
Bank Gospodarstwa Krajowego jest liderem na polskim rynku finansowym pod względem oferty produktowej dla jednostek samorządu terytorialnego. Wynika to z misji BGK jako instytucji finansowej o dużej wiarygodności, jedynego w Polsce banku państwowego, powołanego m.in. w celu wspomagania i obsługi sektora finansów publicznych, w tym jednostek samorządu terytorialnego.
Obecnie BGK współpracuje z ponad 1,2 tys. samorządami w całej Polsce. Spośród szerokiej gamy produktów na szczególną uwagę zasługują produkty finansowania działalności samorządów - w tym segmencie rynku udziały BGK wynoszą obecnie kilkanaście procent.

Potrzeby samorządów

Wszystkie produkty banku, w tym te zapewniające samorządom finansowanie, są zawsze dostosowane do indywidualnych potrzeb konkretnego klienta. Warunki kredytu dla samorządów (kwota, okres kredytowania, harmonogram transz i spłat, oprocentowanie) są zawsze negocjowane. Samorząd zainteresowany kredytem w BGK musi jedynie określić cel, na jaki potrzebne jest mu zewnętrzne finansowanie - doradcy wybierają wtedy z oferty BGK produkt najlepiej zaspokajający konkretne potrzeby samorządu. Dodatkowo podstawową formą zabezpieczenia kredytu stosowaną w banku jest weksel własny in blanco, najmniej uciążliwa dla kredytobiorcy forma zabezpieczenia kredytu.

Rodzaje kredytów

Bank Gospodarstwa Krajowego oferuje następujące rodzaje kredytów:
kredyt obrotowy w rachunku bieżącym:
- dowolność w dysponowaniu środkami z kredytu,
- przeważnie kredyt odnawialny.
kredyt obrotowy w rachunku kredytowym:
- wypłacany jednorazowo lub w transzach, przy czym w każdej z tych dwóch opcji kredyt może być odnawialny lub nieodnawialny,
- uruchomienie każdej transzy wymaga udokumentowania wydatków zgodnych z celem kredytu, np. poprzez okazanie faktury.
• kredyt inwestycyjny oraz inwestycyjny dla wspólnych projektów z UE:
- udzielany na dłuższe terminy niż kredyt obrotowy,
- wypłacany jednorazowo lub w transzach, nieodnawialny,
- uruchomienie każdej transzy wymaga udokumentowania wydatków zgodnych z celem kredytu, np. poprzez okazanie faktury.

Wykup wierzytelności

Istnieje możliwość ograniczenia ilości przetargów, które musi przeprowadzić samorząd, aby wykonać i sfinansować inwestycję. Jeżeli wykonawca inwestycji podpisze wcześniej z BGK promesę wykupu swojej przyszłej wierzytelności wobec JST, samorząd może rozpisać jeden przetarg na wykonanie zlecenia oraz jego sfinansowanie (w tym również finansowanie długoterminowe). Bank Gospodarstwa Krajowego proponuje w tym przypadku wykup wierzytelności na okres do pięciu lat (dla dostaw towarów lub wykonania usług) oraz do 15 lat (dla przedsięwzięć inwestycyjnych). W efekcie wykonawca inwestycji nie musi czekać wspomnianych pięć lub 15 lat na zapłatę za swoją usługę - BGK wykupuje od niego wierzytelność i wypłaca mu środki od razu, natomiast samorząd spłaca swoje zobowiązanie na rzecz BGK zgodnie z odroczonymi terminami określonymi w kontrakcie oraz umowie wykupu wierzytelności.
Cele, na jakie samorząd może zaciągnąć kredyt w BGK, to:
• pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu budżetowego,
• finansowanie planowanego deficytu budżetowego,
• spłata wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu emisji papierów wartościowych oraz zaciągniętych pożyczek i kredytów,
• uzupełnienie finansowania przedsięwzięć inwestycyjnych wspieranych środkami z funduszy celowych, programów rządowych oraz instytucji międzynarodowych,
• finansowanie pomostowe - na prefinansowanie kosztów, które po zakończeniu projektu zostaną sfinansowane przez Unię Europejską,
• finansowanie uzupełniające - na finansowanie obowiązkowego przy większości projektach współfinansowanych przez UE wkładu własnego samorządu.