statystyki

Mediator za 4 zł

autor: Maciej Bobrowicz16.02.2016, 00:00; Aktualizacja: 16.02.2016, 06:50
Maciej Bobrowicz

Maciej Bobrowiczźródło: Materiały Prasowe

25 zł za całodniową sesję mediacyjną! Mediator za paczkę papierosów! Jeśli posiedzenie potrwa 6 godzin, to mediator zarobi 4 zł za godzinę. Mediator za 4 zł! Będzie się zajmował prawami do znaku towarowego za 4 zł/godz. Będzie pomagał w rozwiązaniu sporów w zarządzie ogólnopolskiej spółki, które mogą doprowadzić tę spółkę do ruiny za 4 zł/godz. Będzie mediował w trudnym sporze o naruszenie zasad konkurencji za 60 zł dziennie - pisze r.pr. Maciej Bobrowicz.

Reklama


Reklama


Wymiar sprawiedliwości, a konkretnie sprawność sądów, zawsze podlegał krytyce. Corocznie Bank Światowy podaje, ile dni Polak musi czekać na wyrok sądowy. Dotychczasowe reformy niewiele zmieniły. Jeszcze niedawno absolutnym europejskim rekordzistą był włoski wymiar sprawiedliwości, gdzie przeciętny obywatel, o ile dobrze pamiętam, czekał na rozstrzygnięcie 2250 dni. Piszę „czekał”, bo już nie czeka. Zdesperowany włoski rząd zainstalował w systemie sądowniczym obligatoryjne (w 12 rodzajach spraw) posiedzenia informacyjne, na których powód i pozwany dowiadują się o tym, czym jest mediacja, i mogą się na nią zdecydować. Okres oczekiwania na wyrok sądowy we Włoszech zmniejszył się o połowę. Dzięki mediacji.

A w Polsce? Po ostatnich zmianach w kodeksie postępowania cywilnego Ministerstwo Sprawiedliwości musi do 1 lipca br. wydać rozporządzenie regulujące wynagrodzenie mediatorów. Od jego treści zależy wiele. Albo podtrzyma ono dotychczasową filozofię niedostrzegania pracy i roli mediatorów i utrzyma głodowe stawki dla nich, albo jego autorzy podejmą odważną decyzję i zachęcą do mediacji również mediatorów. Tymi ostatnimi są dziś w zasadzie hobbyści, fascynaci i marzyciele. Bo nikt z mediacji się nie wyżywi, zajmowanie się nią to więc praca dodatkowa. Na co dzień mediatorzy są inżynierami, psychologami, prawnikami, socjologami. Może więc warto zmienić postrzeganie ich roli i doprowadzić do tego, że sędziowie będą mieli zawodowych mediatorów, zajmujących się mediacją w pełnym wymiarze?

O czym piszę? Dziś w sprawach o prawa majątkowe, w których wartości przedmiotu sporu nie da się ustalić, oraz o prawa niemajątkowe wynagrodzenie mediatora za pierwsze posiedzenie mediacyjne przeprowadzone w wyznaczonym przez sąd czasie mediacji wynosi 60 zł, a za każde następne posiedzenie – 25 zł.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama