statystyki

Lodówki do rejestracji. Obowiązek, o którym nikt nie wie

autor: Tomasz Żółciak, Patrycja Otto09.02.2016, 07:19; Aktualizacja: 10.02.2016, 19:41
Każde urządzenie musi teraz mieć specjalną kartę, w której określi się m.in. rodzaj i ilość czynnika.

Każde urządzenie musi teraz mieć specjalną kartę, w której określi się m.in. rodzaj i ilość czynnika.źródło: ShutterStock

Jeśli do 14 marca handlowcy, rolnicy i farmaceuci nie zgłoszą swoich urządzeń chłodniczych, zapłacą wysokie kary.

Reklama


Reklama


W pierwszej połowie stycznia rząd przyjął rozporządzenia do tzw. ustawy f-gazowej (z 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych), dostosowujących nasze przepisy do unijnych. Będziemy lepiej kontrolować, jakie emisje mogą występować poprzez używanie tzw. czynników chłodniczych. Jeden z przepisów dotyczy tzw. Centralnego Rejestru Operatorów (CRO), którego prowadzeniem zajął się Instytut Chemii Przemysłowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Warszawie. Do rejestru trafić mają dane o urządzeniach chłodniczych, klimatyzacyjnych, przeciwpożarowych i pompach ciepła. Ale tylko tych, które zawierają co najmniej 3 kg substancji kontrolowanych lub fluorowanych gazów cieplarnianych. – Zwykłych klimatyzatorów, stosowanych w biurach czy mieszkaniach, raczej to nie dotyczy, bo rzadko napełnienie czynnikiem przekracza w nich 3 kg – tłumaczy Robert Grejcz z Krajowego Forum Chłodnictwa zrzeszającego ponad 120 firm z branży. Ale pod nowe przepisy podlegają już sklepy dysponujące regałami chłodniczymi, branża farmaceutyczna, zakłady przetwórstwa spożywczego, sadownicy czy rolnicy przechowujący np. jabłka w komorach chłodniczych.

Każde urządzenie musi teraz mieć specjalną kartę, w której określi się m.in. rodzaj i ilość czynnika. Jak tłumaczy Joanna Józefiak z resortu środowiska – Centralny Rejestr Operatorów od 13 stycznia wisi na stronie Instytutu Chemii Przemysłowej (http://www.ichp.pl/CRO), tam zainteresowani znajdą wszystkie informacje. Karty należy sporządzić najdalej do 14 marca.

Po tym terminie kontrolerzy będą mogli nakładać kary za brak karty urządzenia – od 600 do 3 tys. zł. Wysokość kary zależy m.in. od wpływu na środowisko, dotychczasowej działalności podmiotu, który popełnił naruszenie, oraz jego skutków.

Czasu jest niewiele, a wydaje się, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z nowego obowiązku. Jak usłyszeliśmy w instytucie, do tej pory karty zostały utworzone dla 600 urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych. Zgłosiło je niespełna 100 firm. Spośród sieci handlowych, w rękach których jest co najmniej kilkadziesiąt tysięcy urządzeń, jak dotąd zgłosiła się tylko jedna firma. Tymczasem liczbę funkcjonujących na rynku urządzeń ocenia się na minimum 500–600 tys. Niektóre szacunki mówią o milionie sztuk. Ostatni raz liczbę urządzeń zweryfikowano siedem lat temu: było ich 300 tys.

Dlaczego rejestracja idzie jak po grudzie? O zmianach wiedzą najwięksi gracze, mający własne biura prawne. Gorzej w mniejszych przedsiębiorstwach. – Nie dotarły do nas żadne informacje w tej sprawie – słyszymy od pracownika sieci Sklep Polski z Gniezna. Nic nie wie też Jarosław Bętkowski z sieci SPAR. – Jesteśmy zaskoczeni tą wiadomością – przyznaje i podpytuje, gdzie można zasięgnąć wiedzy. Nie wiedzą też o CRO przetwórcy i producenci owoców i warzyw, korzystający z dużych komór chłodniczych. Przykładem Zakład Przetwórstwa Owoców i Warzyw „Almar” – tam także na pytanie, czy zgłosili się już do CRO, robili wielkie oczy.

W Instytucie Chemii Przemysłowej zapewniają jednak, że była prowadzona kampania edukacyjna. – Informowaliśmy firmy oraz stowarzyszenia branżowe e-mailowo, a także poprzez naszą witrynę. Również teraz przypominamy sieciom o zbliżającym się terminie. Dlatego spodziewamy się, że odzew ze strony sieci handlowych będzie większy – słyszymy w instytucie.

Polityka informacyjna Ministerstwa Środowiska jest również skromna. Joanna Józefiak z MŚ opowiada o niej w urzędniczym stylu: „Informacja o utworzeniu Centralnego Rejestru Operatorów została zamieszczona 13 stycznia 2016 r. na stronie internetowej wyspecjalizowanej jednostki oraz 26 stycznia na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska. Dodatkowo informacje dotyczące przyjętych założeń do ustawy, jak również samej ustawy i rozporządzeń wykonawczych do niej oraz wzorów dokumentów i obowiązków wynikających z tych przepisów na bieżąco są zamieszczane na stronie internetowej ministerstwa oraz na stronie internetowej wyspecjalizowanej jednostki”. Chodzi o Instytut Chemii Przemysłowej.

Nie ma fachowców z uprawnieniami do naprawy i serwisowania

Małe zainteresowanie nowo powstałym rejestrem wynika zarówno z niewiedzy, jak i z kalkulacji. Właścicielom bardziej opłaca się zarejestrować swoje urządzenia bliżej ostatecznego terminu (w marcu) niż teraz. Dlaczego? Do rejestracji w CRO i założenia karty urządzenia lub systemu przeciwpożarowego nie są wymagane żadne certyfikaty. Problem zacznie się, gdy już zarejestrowane urządzenie się popsuje lub konieczny będzie jego przegląd. Napraw i serwisowania będzie mógł dokonać wyłącznie fachowiec z odpowiednim certyfikatem. System ich przyznawania ruszył jednak dopiero z początkiem tego roku. Choć nie trzeba przechodzić obowiązkowego szkolenia, to aby zyskać uprawnienia, należy zdać egzamin. Na który bardzo trudno się zapisać, bo brakuje miejsc. Jak sprawdziliśmy na stronach Urzędu Dozoru Technicznego, w rejestrze jednostek szkolących do wczoraj znajdowało się zaledwie dziewięć podmiotów, z czego trzy z Poznania i dwa z Warszawy. Tak więc jeśli ktoś zarejestruje już teraz swoje urządzenie, a wkrótce potem ulegnie ono awarii, może się okazać, że zabraknie fachowców z uprawnieniami, by zająć się usterką.

Zdaniem rządu certyfikaty powinno zdobyć ok. 7 tys. osób. Tymczasem branża chłodnicza szacuje, że potrzeba ich trzykrotnie więcej, by system serwisowania tych urządzeń mógł sprawnie funkcjonować. Zgodnie z przepisami tzw. ustawy f-gazowej (art. 21) certyfikat dla personelu może uzyskać osoba pełnoletnia, która nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko środowisku i złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin teoretyczny i praktyczny przed komisją egzaminacyjną powołaną przez jednostkę oceniającą personel oraz złożyła stosowny wniosek. W tym przypadku szkolenie nie jest obligatoryjne.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • rr(2016-02-09 07:49) Odpowiedz 1327

  Orwell się kłania. Coraz głupsze przepisy chce się egzekwować karami. Ciekawe jak długo społeczeństwo to wytrzyma, zanim zorientuje się, że to ono jest suwerenem we własnym kraju i niczego rejestrować nie musi. p.s. Przepis równie absurdalny jak te świadectwa energetyczne.

  Pokaż odpowiedzi (3)
 • Ela(2016-02-09 08:37) Odpowiedz 720

  "Infirmowalismy firmy" / no błagam! To proszę jeszcze poinformowac jakie strony mają firmy przeglądać kazdego dnia w poszukiwaniu nieych infirmacji bo wątpię by ktokolwiek z czystej przyjemnosci mial surfowac po stronie MŚ

 • StAAbrA(2016-02-09 12:02) Odpowiedz 409

  Na dzień dobry można okraść polskich przedsiębiorców na kilkaset milionów PLN - z tytułu tych kar choćby , które POdciągnie się pod "nieznajomość prawa szkodzi" . A przy okazji POwstanie kilka tysięcy etatów dla urzędniczych mend - do zakładania tych "kart" i monitorowania tego środowiska , wokół tych lodówek , co to przekraczają te 3 kg , tego czynownika . Pardon , czynnika . A przy okazji : jak tam idzie , Szyszko , sprzedaż plastikowych pojemników do segregacji śmieci ? I ile , i kto wyciąga na czipowaniu tego szajsu ?

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Teorie spiskowe(2016-02-09 09:30) Odpowiedz 396

  Wielkie oszustwo cieplarniane https://www.youtube.com/watch?v=h8hYW9pxVD0

 • Ludzie(2016-02-09 10:59) Odpowiedz 341

  Co za kłamstwo. Lodówki nie podlegają rejestracji. Jedynie urządzenia posiadające więcej nież 3kg czynnika, w lodówce jest jedynie ponad 100g.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • gość(2016-02-09 10:37) Odpowiedz 282

  Ale jaja!!!!!!

 • Stach (2016-02-09 12:28) Odpowiedz 272

  Nikt nie ma prawa wejścia do domu ,bez nakazu sądowego lub prokuratorskiego .Czy mogą sobie wejść do domu rolnika , czy na posesje tak samo mieszkań prywatnych czy nieruchomości .

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Ktoś(2016-02-11 07:47) Odpowiedz 181

  Ta, teraz się rejestrujcie, a za chwilę dostaniecie nowy podatek lub akcyzę. . . .

 • Kuba(2016-02-10 14:27) Odpowiedz 171

  Jestem właśnie na stronie MŚ i... nie widzę żadnego komunikatu ani informacji o CRO... A może ze mną jest coś nie tak?

 • ja(2016-02-10 22:01) Odpowiedz 151

  na głupotę nie ma rady, mam nadzieję, że to zniosą

 • kig(2016-02-09 15:11) Odpowiedz 135

  uczciwie trzeba powiedzieć, że PiS walczył przeciw tym bzdurom druk sejmowy 3353-A poprzednia kadencja. PiS głosował przeciw ustawie.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Bogumił(2016-02-19 11:22) Odpowiedz 132

  Swołocz brukselska zamiast moskiewskiej. Jaka jest korzyść z tego zamordyzmu dla Polski, dla gospodarki, dla obywateli. Kolejne celowe i szubrawe upuszczanie energii społecznej na całkowicie zbędne czynności, które nie tworzą nam żadnego dobra. Dlaczego żaden "polityk" nie rąbnie pięścią w stół i nie ma odwagi powiedzieć, że nie będzie się nasz kraj stosował do głupot ekoterrorystów.

 • adam(2016-02-09 20:16) Odpowiedz 121

  Mysle ze powinno sie pozamykac fabryki lodowek,wtedy bedzie sprawiedliwie,ale te glupy z wiejskiej wiedza ze ludzie nie moga sie obejsc bez lodowki ,wiec co najlepiej zrobic,PODATEK Czyz nie podpowiadaja nam ze najuczciwiej jest poprostu KRASC

 • przedsiębiorca(2016-02-13 00:05) Odpowiedz 100

  Unia poszła w ślady dawnego ZSSR. Koniec bliski.

 • piotr(2016-02-09 19:02) Odpowiedz 93

  a co z ciężarówkami?tam też jest powyżej 3 kg czynnika...

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • EJ(2016-02-10 23:13) Odpowiedz 91

  Pytanie za 100 punktów. Czy trzeba rejestrować samochody-chłodnie? Jeśli tak to co z zagranicznymi?

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Maniek (2016-02-29 13:43) Odpowiedz 80

  Ja też chciałem do Unii Europejskiej teraz mi wstyd mam 40 lat Po co nam ta Unia Polecam Głosujmy na Janusz Korwina Mikke Jest szansa nie bójmy się tego co mamy do stracenia

 • x(2016-03-02 11:45) Odpowiedz 80

  Poczekajcie jeszcze trochę, a będziemy musieli rejestrować telefony, faksy, kopiarki, laptopy i.... np. zegary ścienne. Na wszystko trzeba będzie mieć jakieś specjalne hasła dostępu, stos dokumentów, będziemy wypełniać niezliczone formularze etc. Oczywiście każdą naprawę tych urządzeń, a także np. wymianę baterii w zegarze trzeba będzie zgłaszać, rejestrować, uzyskiwać na wszystko zezwolenia, certyfikaty, hasła, numery, rejestry etc,. etc. Ze wszystkiego robić zestawienia, prowadzić do wszystkiego ewidencje i ze wszystkiego składać sprawozdania, oczywiście on line, po uprzednim zarejestrowaniu się, uzyskaniu dostępu, upoważnienie, protokół, hasło rejestr... etc. etc. etc. (Oczywiście osobno do faksów, osobno do zegarów.....itd.) . Ten świat po prostu zmierza do szaleństwa i tyle!

 • Przepisy przestrzegamy,bohaterow Narodowych czcimy(2016-02-09 13:26) Odpowiedz 529

  Dla pamieci ! ! ! 9 lutego (wtorek), 16:00 – Kraków uczci pamięć śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego 9 lutego 2016 roku w Krakowie, odbędą się uroczystości z okazji dwunastej rocznicy śmierci śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, Honorowego Obywatela Miasta Krakowa.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • x(2016-03-01 08:26) Odpowiedz 31

  Co to znaczy, że "rząd przyjął rozporządzenia". Jakie rozporządzenia? Gdzie to jest?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama