Pomysł utworzenia komórki do prowadzenia śledztw w sprawie przestępstw popełnianych przez sędziów i prokuratorów godzi w dobro wymiaru sprawiedliwości.

To jeden z wniosków zawartych w opinii Krajowej Rady Sądownictwa na temat projektu ustawy o prokuraturze. Zdaniem rady projektodawca nie przedstawił żadnych danych na temat skali przestępczości wśród sędziów, prokuratorów i asesorów ani nie uzasadnił, dlaczego dotychczasowy sposób prowadzenia postępowań karnych w tym zakresie jest nieskuteczny.

Zastrzeżenia KRS budzi również art. 12 projektu ustawy, który określa zasady przekazywania informacji na temat działalności prokuratury organom władzy publicznej oraz mediom. W ocenie rady przepis ten jest sformułowany zbyt ogólnikowo, zakres podmiotów, którym można przekazywać informacje o konkretnych sprawach - zbyt szeroki, a przesłanki ich udostępniania - nieostre.

KRS uważa też, że brak jest wystarczających powodów do ponownego połączenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, a podporządkowanie prokuratury ministrowi z jednoczesnym przyznaniem mu wielu instrumentów nadzorczych niekorzystnie wpłynie na niezależność śledczych.