statystyki

Seremet o odejściach prokuratorów: Wyrwy w funkcjonowaniu prokuratury

31.01.2016, 14:05; Aktualizacja: 31.01.2016, 14:22
Andrzej Seremet /fot. Wojtek Górski

Andrzej Seremet /fot. Wojtek Górski źródło: DGP

Prokurator Generalny żałuje odejść wielu doświadczonych prokuratorów na emeryturę. Takie wnioski złożyło już 100 osób, czyli tyle, ile średnio przez cały rok. A Prokuratura Generalna szacuje, że może ich być nawet 300.

Reklama


Reklama


Prokurator Generalny Andrzej Seremet przekonuje, że nie ma mowy o masowych dymisjach prokuratorów, ale przyznaje, że jest ich więcej niż dawniej. W rozmowie z Radiem Kraków Seremet dodaje, że ma "pewne obawy z tym związane". Jak podkreśla, odejście tak doświadczonych osób "czyni pewne wyrwy w funkcjonowaniu prokuratury". Jego zdaniem, wykorzystanie potencjału osób, które odeszły, było jeszcze możliwe, jednak "stało się inaczej". Prokurator Generalny dodał jednak, że odchodzących prokuratorów zastąpią nowi, gdyż instytucja musi działać.

Spekuluje się, że zwiększone odejścia prokuratorów są związane z obawą przed reformą prokuratury. Dojdzie do niej po wejściu w życie uchwalonej przez parlament ustawy, łączącej funkcje ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Pojawiają się jednak głosy, że dymisje prokuratorów mogą być związane z reformą emerytalną, która odbiera prokuratorom uprawnienia do wcześniejszej emerytury.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

 • aa(2016-01-31 17:49) Odpowiedz 74

  Mogą być też odejścia ze służby, bo niektórzy prokuratorzy być może wybiorą karierę np. radcy prawnego, albo zdecydują, że będą przez resztę życia robić coś zupełnie innego, gdyż nie będą chcieć być bez reszty poddanymi woli faceta, który nigdy nie był nawet asesorem. Oczywiście spowoduje to dodatkowy wypływ kasy z budżetu, bo trzeba wtedy każdemu opłacić składki na ubezpieczenia społeczne za cały okres pełnienia funkcji prokuratora. A.... niby dlaczego to uczciwi mieliby się nie mieć czego bać?... To właśnie taka konstrukcja, jaka będzie wprowadzona 4 marca rodzi to niebezpieczeństwo, że będą się mieli czego bać uczciwi ludzie! Na rozkaz Pana Ministra prokuratorzy mogą być dyspozycyjni i szukać haków nas każdego, kto się np. ośmieli krytykować władzę, no, np. na mnie za to... co tu napisałem! Zresztą, jak się władzy nie spodoba z jakiegoś powodu "dziadek Franek" to i on może mieć problemy... Why not?... Ciekawe, czy dalej będzie krzyczał "Bardzo dobrze, rozliczyć złodziejską mafię itd...."

 • cesa(2016-01-31 16:42) Odpowiedz 73

  Zakłamane lewackie pezero, poprzez kontakty osobiste, to oni prowadzili śledztwa, doprowadzając do działania seryjnego samobójcy.

 • czytelnik(2016-01-31 18:30) Odpowiedz 64

  będą młodzi prawnicy bez obciążeń systemowych z zapałem do pracy

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • dziadek Franek(2016-01-31 16:40) Odpowiedz 63

  "Do tej pory nikt nic nie mógł i w efekcie każdy na kogoś innego zrzucał odpowiedzialność"----Bardzo dobrze, rozliczyć zlodziejską mafię PO i wszystkie afery. Kto jest uczciwym nie ma się czego bać.

 • P(2016-02-01 14:44) Odpowiedz 01

  Nie widzę większego POwodu do ubolewania . Nastaną prawdopodobnie bardziej pracowici i obiektywni od dotychczasowych !!!!!!!!!!!!!!!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama