statystyki

KRS apeluje do prezydenta o niepodpisywanie nowelizacji ustawy o TK

28.12.2015, 10:48

Krajowa Rada Sądownictwa apeluje, by Andrzej Duda nie podpisywał nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, a przesłał ją do Trybunału w celu tak zwanej kontroli prewencyjnej. Wtedy tylko - według rady - będzie możliwe ustalenie, czy nowelizacja ta jest zgodna z konstytucją.

Reklama


Reklama


Jak tłumaczył w radiowej Jedynce rzecznik KRS, sędzia Waldemar Żurek, proponowana przez Prawo i Sprawiedliwość nowelizacja ustawy o TK budzi bardzo poważne wątpliwości natury konstytucyjnej. Dlatego też niezbędne jest poddanie jej szczegółowej kontroli przez Trybunał. Byłby to najlepszy ruch prezydenta, który pokazałby, że jest on strażnikiem konstytucji, że odcina się od swojego zaplecza politycznego, co zarzuca mu część polityków - mówił sędzia Żurek. "Ci sędziowie, wybrani także przez Prawo i Sprawiedliwość kiedyś, osoby o ogromnym autorytecie, będą mogły dokonać spokojnej oceny tego projektu" - tłumaczył.

Sędzia Waldemar Żurek zaznaczał, że rozdział władzy sądowniczej od ustawodawczej i wykonawczej leży u podstaw funkcjonowania państwa, dlatego też ustawa musi gwarantować niezależność Trybunałowi. Jak tłumaczył to rzecznik KRS, niezależność tej instytucji potwierdzały wielokrotnie ogłaszane w przeszłości orzeczenia TK, które były sprzeczne z polityką danego rządu. "Trybunał te projekty rządowe odsyłał do kosza mówiąc, że konstytucja może zostać naruszona, wskazując na konkretne przepisy. Musimy być dbać o to, żeby ta władza sądownicza była naprawdę niezależna - od sądu rejonowego po Trybunał Konstytucyjny" - tłumaczył Waldemar Żurek.

Nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS została przyjęta przez obie izby parlamentu. 24 grudnia trafiła do kancelarii Andrzeja Dudy, który może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent na podjęcie decyzji ma 21 dni.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

  • zszacunkiem(2015-12-30 00:47) Odpowiedz 00

    a ja i cala moja rodzina apelujemy - tak trzymac ! Panie Prezydencie .

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama