statystyki

RPO pisze do Andrzeja Dudy. Bodnar domaga się kontroli ustawy o TK

24.12.2015, 09:30; Aktualizacja: 24.12.2015, 09:51
Adam Bodnar

Adam Bodnarźródło: DGP

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do prezydenta, by ten skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o Trybunale autorstwa PiS. Adam Bodnar wysłał w tej sprawie pismo do Andrzeja Dudy.

Reklama


Reklama


Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił prezydenta o skierowanie nowelizacji do Trybunału w trybie kontroli prewencyjnej, przed jej podpisaniem.
Adam Bodnar tłumaczył w rozmowie z IAR, że zdecydował się zareagować, bo, jak mówił, "ustawa może spowodować niepowetowane szkody dla stanu ochrony praw i wolności jednostki, w tym także dostępu do skargi konstytucyjnej".

Bodnar przyznał, ze ma mnóstwo obaw dotyczących nowelizacji oraz wątpliwości, czy jest ona zgodna z konstytucją. W piśmie do prezydenta Rzecznik w tym kontekście wymienia m.in. brak vacatio legis w ustawie. Poza tym, w ocenie Adama Bodnara nowe przepisy mogą w praktyce doprowadzić do paraliżu prac Trybunału.
Cały apel Rzecznika Praw Obywatelskich można przeczytać na jego stronie internetowej - www.rpo.gov.pl.

Sejm uchwalił nowelizację autorstwa PiS przedwczoraj, z kolei dziś nad ranem po wielogodzinnej debacie przyjął ją Senat. Nowe przepisy zakładają m.in., że Trybunał Konstytucyjny będzie obradował tylko w pełnym składzie, z udziałem minimum 13 sędziów. Orzeczenia mają natomiast zapadać większością 2/3 głosów, a nie jak do tej pory - zwykłą większością głosów.

Prawdopodobnie dziś nowelizacja trafi do prezydenta. Andrzej Duda może ją przyjąć, zawetować lub skierować do kontroli Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli zdecyduje o przyjęciu, zacznie obowiązywać od razu.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

  • Kart(2015-12-24 10:03) Odpowiedz 85

    U a o której godz. pan Bodnar napisał ten list, skoro senat przyjął ustawę o 3 w nocy? Pewnie miał już gotowca. Nie dziwię się wcale. Pan Bodnar ma skrajnie lewicowe przekonania np. adopcja dzieci przez pary homoseksualne powinna być standardem i dlatego interpretuje on Konstytucję RP przez pryzmat swoich lewicowo-liberalnych przekonań. O tym, że jest to kuriozalne przekonywać nie trzeba!

  • garfield(2015-12-24 11:41) Odpowiedz 86

    gdzie byłeś lewaku jak POlpotowcy ukradli ludziom pieniądze z OFE a Rzepliński to przyklepal , a gdzie byłeś rzeczniku PO jak jednych skazali z dnia na dzień na pracę nie do emerytury a do śmierci a drudzy zachowali swoje przywileje jako prawa nabyte - to co jedni mają prawa a drudz pałę

  • wujek(2015-12-24 11:44) Odpowiedz 55

    a ten lewak umie pisać? Róbmy szybko swoje ...przejmujmy instytucje z plugawych rąk złodziei z PO i lewactwa, a różne gamonie niech ujadają... to normalne i zrozumiałe ....co oni mogą

  • Fabian(2015-12-25 09:29) Odpowiedz 30

    Jeszcze tylko podpis prezydenta (aby było zadość tradycji to najlepiej w nocy) i w Boże Narodzenie wydruk w Kancelarii premiera. Na poświąteczny poniedziałek rano, będzie gotowe. Bo przecież standard 14 dni na opublikowanie, dotyczy tylko dokumentów opozycji... Tak oto realizuje się pełna demokracja, a fanatycy bez względu na wszystko, jak oszalali prą do przodu łamiąc wszelkie ograniczenia prawne. Czego my doczekaliśmy usiłując w ostatnich wyborach kopnąć w tyłek aferzystów z PO? Filozofom się nie śniło.

  • emeryt(2015-12-24 13:55) Odpowiedz 34

    Panie Andrzeju ! szkoda słów, on już podjął decyzję , i przekazał " wielkiemu strategowi" którego uwielbia i słania się i kaja przy jego nogach!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • a(2015-12-24 16:52) Odpowiedz 22

    Dziecko specjalnej troski

  • wujek(2015-12-24 19:37) Odpowiedz 13

    Dzisiaj rano minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zwrócił się do Komisji Weneckiej z prośbą o opinię na temat rozwiązań prawnych zawartych w przyjętej przez parlament nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Pojmujecie Państwo znaczenie tego pociągnięcia? Do czasu rozstrzygnięcia na arenie międzynarodowej Trybunał Konstytucyjny jest wyłączony z działania! Nie sądzę, żeby PIS przesyłał do Komisji Weneckiej nową ustawę o zaopiniowanie (to był przecież ruch dobrowolny), gdyby nie był przekonany w dużym stopniu o poprawności i słuszności swojego postępowania i ustawodawstwa. Proszę więc sobie wyobrazić i czynić to przez całe Święta aby poprawiać sobie humor, jakie wspaniałe miny będą miały te wszystkie zolle, stępnie, safiany, czaplińskie et consortes, plus Fundacja Helsińska, Krajowa Rada Sądowa, zespoły legislacyjne, Rada Adwokacka itd, itp i last but not least durnie z Brukseli, Berlina i Luksemburga, gdy Komisja Wenecka stwierdzi, że z ustawą jest wszystko w porządku.

    Pokaż odpowiedzi (1)