statystyki

Prof. Rychard: Tempo wprowadzania przez PiS ustawy o Trybunale Konstytucyjnym - niepokojące

23.12.2015, 14:17
Prof. Andrzej Rychard

Prof. Andrzej Rychardźródło: Materiały Prasowe

Tempo wprowadzania przez PiS ustawy o Trybunale Konstytucyjnym jest niepokojące - ocenia socjolog, profesor Andrzej Rychard po tym, jak wczoraj wieczorem Sejm przyjął nowelizację ustawy o Trybunale, dziś tą sprawą zajmuje się Senat, który o 15:15 ma wznowić obrady plenarne. Podczas posiedzenia ma się odbyć głosowanie nad nowelizacją ustawy o Trybunale. Jeśli projekt przejdzie bez poprawek, to trafi od razu do prezydenta.

Reklama


Reklama


Zdaniem profesora Andrzeja Rycharda, ten pośpiech wskazuje, że Prawu i Sprawiedliwości nie zależy na poprawie prawa, lecz na upolitycznieniu niezwykle ważnej instytucji. Jego zdaniem, niedobrze jest, kiedy trwałe rozwiązania instytucjonalne tworzy się "ze względu na wyraźnie zdefiniowany interes polityczny jakiejś partii". Profesor przyznał zarazem, że PiS nie jest w tej sytuacji wyjątkiem, ale ta partia poprzez szybkość i nagromadzenie kontrowersyjnych działań "wkracza na nowy etap" w upolitycznianiu ustrojowych instytucji, które powinny regulować politykę, a nie być nieustannym przedmiotem politycznej regulacji.

Według Rycharda, PiS nie przewidziało, że zmiany i sposób ich wprowadzania spowoduje niechęć znacznej części społeczeństwa. Naukowiec uważa, że proponowane przez PiS koncepcje, mogą zniechęcić nawet część jego elektoratu. Socjolog uważa, że szczególnie nowy elektorat PiS, któremu nie tylko zależało na "500 złotych" i dla którego również Trybunał Konstytucyjny jest ważny, może od partii Jarosława Kaczyńskiego się odsunąć.

A opozycja zapowiada, że nie zgodzi się na zmiany w działaniu Trybunału. Politycy Platformy Obywatelskiej zapowiadają, że nowelizację ustawy autorstwa PiS zaskarżą do Trybunału Konstytucyjnego.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

  • swiatecznie(2015-12-23 14:29) Odpowiedz 12

    profesorek z Bozej laski

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama