statystyki

KRS negatywnie o projekcie ustawy PiS o Trybunale Konstytucyjnym

18.12.2015, 17:55

Niektóre rozwiązania niejasne, a uzasadnienie lakoniczne - Krajowa Rada Sądowinictwa negatywnie zaopiniowała ostatni projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS.

Reklama


Reklama


Główny zarzut dotyczy wprowadzenia zasady orzekania w pełnym składzie sędziowskim, które, zdaniem sędziów z KRS, może spowodować przewlekłość w postępowaniach przed Trybunałem, co godziłoby m. in. w prawo obywateli do sądów. "Dodatkowo przy przyjęciu, że decyzje tego gremum mają zapadać większością 2/3 głosów, prowadzić to będzie do faktycznego paraliżu tej instytucji" - powiedział sędzia Sławomir Pałka. Zwrócił uwagę na za zbyt szybki tryb wprowadzania projektu. Stwierdził, że błyskawiczne tempo nie sprzyja rozwiązaniom, które gwarantują stabilność i nie budzą kontrowersji.

Projekt Prawa i Sprawiedliwości mówi także o przeniesieniu siedziby Trybunału w inne miejsce niż Warszawa. Sędzia Sławomir Pałka z KRS twierdzi, że projektodawca powinien wskazać konkretną miejscowość. "Nie sprzeciwiamy sie idei decentralizacji instytucji publicznych, ale uważamy, że ta decentralizacja nie powinna zaczynać się od Trybunału" - dodał.
PiS chciałby, żeby siedziba Trybunału znajdowała się w jednym z miast wschodniej Polski. Mówił o tym, przedstawiając stanowisko Prawa i Sprawiedliwości poseł Arkadiusz Mularczyk.

Projekt jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. W poniedziałek zajmie się nim sejmowa komisja ustawodawcza.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

 • drugisort(2015-12-19 13:46) Odpowiedz 52

  Każdy normalny widzi, że PIS dąży do sparaliżowania Trybunału Konstytucyjnego. Przecież wystarczy, że jeden z sędziów zachoruje i już Trybunał nie będzie mógł w tym czasie orzekać bo nie będzie pełnego składu. Kłamią w żywe oczy, że dążą do usprawnienia i większej powagi. Na Boże Narodzenie pójdą ci BIGOCI do spowiedzi i oczywiście dostaną rozgrzeszenie może najlepiej od samego Ojca Rydzyka...

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Inspektor Pracy(2015-12-19 11:51) Odpowiedz 20

  a czy tak Krajowa Rada kolesiów wypowie się na temat zamknietych zawodów dla swoich?

 • Werra(2015-12-19 15:04) Odpowiedz 10

  Czas by sędziowie - w tym ci z KRS - zaczęli publikować swoje oświadczenia majątkowe w Internecie, tak jak to robią posłowie, senatorowie, radni, ministrowie... Jak to możliwe że sędzia KRS zarabiający 15 000 netto, jest w stanie utrzymać : - ex żone i alimenty na dwoje dzieci - nową żoną [nie pracującą] i kolejne dziecko - posiadłość ok. 2 ha - stajnie z 3 koniami + koniuszego - dwa samochody ok. 3 letnie... . każdy z KRS wie o kogo chodzi....

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama