statystyki

Marszałek Kuchciński chce zmian w TK. "Powołanie pięciu sędziów ma podstawę w regulaminie Sejmu"

03.12.2015, 18:55
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny, PAP/Paweł Supernak źródło: PAP

Marszałek Sejmu apeluje o współpracę w sprawie zmian w Trybunale Konstytucyjnym. W ten sposób Marek Kuchciński odniósł się do dzisiejszego orzeczenia Trybunału w sprawie wyboru jego sędziów w poprzedniej kadencji Sejmu.

Reklama


Reklama


Marszałek Kuchciński uważa, że ostatnie wydarzenia wskazują na konieczność "głębokiej refleksji" nad modelem funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego. Jego zdaniem, "konieczne zmiany" powinny zagwarantować to, że Trybunał będzie działał w oderwaniu od wpływów politycznych. Marek Kuchciński apeluje w związku z tym "do wszystkich sił politycznych o współpracę i wsparcie inicjatyw realizujących powyższe założenia."

Marek Kuchciński pisze też w wydanym oświadczeniu, że dzisiejsze orzeczenie ma walor historyczny i odnosi się do sytuacji prawnej, która w ostatnich dniach zasadniczo się zmieniła. Dodaje, że wczorajsze powołanie pięciu sędziów ma podstawę w autonomii regulaminowej Sejmu. "Wyrok potwierdza, że ustawa o Trybunale przyjęta w poprzedniej kadencji była obarczona wadami konstytucyjnymi" - dodaje Marek Kuchciński.

Trybunał uznał dziś, że trzech sędziów powołano w poprzedniej kadencji Sejmu zgodnie z konstytucją, a dwóch - niezgodnie. Sędziowie w uzasadnieniu stwierdzili też, że prezydent ma konstytucyjny obowiązek odebrania ślubowania od sędziów, których wybrał Sejm.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama