statystyki

Prezydent odebrał już ślubowanie od sędziów TK

03.12.2015, 07:10; Aktualizacja: 03.12.2015, 08:06
Andrzej Duda

Andrzej Dudaźródło: ShutterStock

Prezydent Andrzej Duda przyjął ślubowanie od wybranych wczoraj podczas burzliwych obrad sędziów Trybunału Konstytucyjnego. To rekomendowane przez Prawo i Sprawiedliwość cztery osoby: Henryk Cioch, Lech Morawski, Mariusz Muszyński i Piotr Pszczółkowski. Julia Anna Przyłębska, również przegłosowana wczoraj przez Sejm, jeszcze nie złożyła ślubowania.

Reklama


Reklama



"Zachowana została ciągłość pracy Trybunału" - poinformował prezydent.  To naturalna konsekwencja wczorajszej decyzji Sejmu. Tak profesor Henryk Domański komentuje przyjęcie przez prezydenta ślubowania od 4, zaproponowanych przez PiS, nowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. "Zostali przegłosowani pozytywnie przez większość Sejmową" - zauważył w Polskim Radiu 24 ekspert z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Jego zdaniem rola prezydenta w tej sytuacji była formalna. To Sejm jest najwyższym organem władzy, reprezentującym interesy społeczne - zaznaczył profesor Domański.

Dziś Trybunał Konstytucyjny zbada, czy uchwalona w poprzedniej kadencji Sejmu ustawa o Trybunale jest zgodna z ustawą zasadniczą. Wniosek autorstwa posłów PO i PSL jest następstwem działań prezydenta Andrzeja Dudy, który nie zaprzysiągł sędziów Trybunału wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji. Teraz w TK pojawią się sędziowie wybrani wczoraj. Spór polega na tym, czy poprzedni Sejm mógł - jak to zrobił - wybrać 5 sędziów Trybunału. Kadencje trzech z nich kończyły się na początku listopada (7.11), kadencja jednego sędziego wygasła wczoraj, a jednego - wygaśnie 8 grudnia.

Platforma Obywatelska tłumaczyła, że chodziło o zapobieżenie sytuacji, w której nowy parlament mógłby nie zdążyć z wyborem nowych sędziów i kadencje straciłyby ciągłość. Nowy Sejm nie dał się jednak do tej argumentacji przekonać i w ciągu tygodnia uchwalił nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, przewidującą między innymi ponowny wybór pięciu sędziów TK, a wybór poprzednich unieważnił uchwałą.  Nowelizacja ustawy o TK, autorstwa PiS, będzie przedmiotem oceny Trybunału pod kątem jej zgodności z konstytucją, 9 grudnia.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

  • społeczne poparcie Panie Prezydencie(2015-12-03 07:45) Odpowiedz 4854

    Brawo Panie Prezydencie proszę nie ulegać, niemieckim mediom i ich kukiełkom... Czas wprowadzić do Polski Polskie zasady i działać na korzyść obywateli

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Mirek(2015-12-03 07:46) Odpowiedz 4634

    Skończyła się przyzwoitość,zaczęła się pełzająca dyktatura

  • adam(2015-12-03 08:17) Odpowiedz 3735

    Szacunek dla Pana Prezydenta. Tak trzeba,zeby Polska była Polską i proszę nie ustępować ani o krok,tego chcą Polacy i za tym opowiedzieli się w wyborach

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Smok(2015-12-03 07:38) Odpowiedz 3628

    Marionetka z sympatyczną skądinąd powierzchownoscia.

  • Rychu(2015-12-03 08:56) Odpowiedz 305

    Polacy to taka dziwna nacja, która jedynie będąc pod butem okupanta stanowi jedność i broni swej ojczyzny. Dlaczego jedynie Polaków stać na heroicznych i bohaterskie czyny w obliczu zagrożenia ? Obecnie Polacy sami sobie robią więcej krzywdy niż jakikolwiek okupant. Niestety, ale Otto von Bismarck miał dużo racji mówiąc ” ...Dajcie Polakom rządzić, a sami się wykończą... „, Słowa Otto von Bismarcka nie straciły na swej aktualności i obecna sytuacja w Polsce potwierdza te słowa

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • Ktoś na tym forum ma b.krótką pamięć(2015-12-03 08:05) Odpowiedz 2624

    A ja pamiętam jak wprowadzano ustawę emerytalną 67 z naruszeniem Konstytucji przez TK (tak uważało wtedy wielu prawników) 85% społeczeństwa była przeciw. Tak 85%. Kilka milionów podpisów parę lat później zignorowano w tej samej sprawie by obniżyć na powrót wiek emerytalny. Nie dopuszczono z tego samego powodu do referendum., A teraz te wszystkie "POlityczne menty" ośmielają się cokolwiek zarzucać prezydentowi .

  • osa(2015-12-03 07:49) Odpowiedz 2443

    HAŃBA REZYDENT NA SZANIEC

  • Marco(2015-12-03 09:09) Odpowiedz 2220

    PANIE PREZYDENCIE !!! JAK PAN SPOJRZY W OCZY RODZICOM, PRZECIEŻ ONI SIĘ ZA PANA WSTYDZĄ ? JAK PAN SPOJRZY W OCZY KOLEGOM Z KATEDRY PRAWA Z UNIWERSYTETU JAGIELOŃSKIEGO ? WSTYD I HAŃBA !!!!!!!!!!!!! JESTEŚ MARIONETKĄ W RĘKACH p. KACZYŃSKIEGO, człowieka , który jest chyba chory psychicznie !!!!!!!!! JAKO POLAK BRZYDZĘ SIĘ TWOJĄ OSOBĄ !!!!!!!!!!

  • TvKB(2015-12-03 09:20) Odpowiedz 2222

    Podzielam odwagę Prezydenta i gratuluję wyboru nowym sędziom TK.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Ted(2015-12-03 09:35) Odpowiedz 1920

    WSTYD MI ZA TAKIEGO PREZYDENTA . NISZCZY POLSKIE PRAWO .

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Pracodawca(2015-12-03 09:01) Odpowiedz 165

    To się nazywa troska o pracownika i szybkie zatrudnienie go

  • Przyszło NOWE ... ze starymi BAŁWANAMI, ale "NOWE"(2015-12-03 09:55) Odpowiedz 1512

    Ciąg dalszy ... Muppet-PIS-show w wykonaniu PIS Na więcej komentarza ... SZKODA CZASU I ATLASU. Dyktatura ... neo-Bolszewików z PIS ... coraz bardziej widoczna. Niestety podobno ... Prezydent "wszystkich Polaków" ... bierze też czynny udział również w tym ... Muppet-PIS-show

  • czy(2015-12-03 09:42) Odpowiedz 1414

    Prezydent Duda wyleź z dziury! Miej Pan trochę odwagi sprawując ten urząd.

  • Inspektor(2015-12-03 10:48) Odpowiedz 145

    ...........I co POmyleńcy ,wczoraj Bronek Komor oświadczył, że wybór 5 sędziów przez poprzednią kadencje to był błąd POlityczny !! przed którym przestrzegał. Tak jak okradliście ludzie zatrudnionych od 15r życia ,pracujących w soboty i święta ponadustawowo ,w szkodliwych i nieb warunk pracy z wieku emerytalnego ,tak jak przyznawaliście Prezesom po 6 mln zł odprawy gdy reszta narodu głoduje ,tak nadal ujeżdżacie nie czując sie jak Potwornie capicie złodziejstwem.

  • TvKB(2015-12-03 09:46) Odpowiedz 1111

    Do @ Marco Odwaga Prezydenta polega na tym, że nie ugioł się naciskom wielu autorytetów prawnych, w tym nawet ze swojej Alma Mater, i podjoł, zgodnie ze swoim przekonaniem i wiedzą prawniczą, bądź co bądź posiada stopień akademicki doktora nauk prawnych, odważną decyzję, komme, was wolle. Respekt !!!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • TvKB(2015-12-03 11:44) Odpowiedz 102

    Do @ oneman Dzięki za wskazanie mnie 3 ortograficznych błędów, przyrzekam poprawę i zapewniam, że z kancelarią nie mam nic wspólnego. Interesuję się całkiem prywatnie kwestiami prawnymi, nie tylko z polskiego prawa, gdyz studiowałem ich kilka systemów prawnych na różnych europejskich uniwersytetach.

  • tamten(2015-12-03 09:36) Odpowiedz 84

    ale żeście wprowadzili... rączki... teraz bojówki obydwóch stron będą siedzieć i klikać, klikać, klikać.... :D

  • ss(2015-12-03 11:05) Odpowiedz 81

    Ustawa z czerwca autorstwa PO pozwala Pisowi na wybór wszystkich 15 sędziów TK nawet jeśli ich kadencja mija za 9 lat. tak tak .... Trybunał powinien to uchylić. Proponuję przeczytać tę ustawę aby wymienić się merytoryczenymi uwagami w tej dyskusji.

  • ...(2015-12-03 09:38) Odpowiedz 77

    Mamy znowu Polskę Szlachecką. Czekam zatem, aż Rosja nas połknie a Zachód w sprawie będzie słał noty dypomatyczne oraz zrzuty paczek dla partyzantów. Ruskie staną w 48 h w Warszawie i co im zrobią? G.... postraszą atomem i tyle będzie z suwerennej, autorytarnej Polski. Wojna polsko-polska tak się właśnie skończy. Ruscy się cieszą, że standardy mamy podobne. ;-)

  • sarenka(2015-12-06 18:33) Odpowiedz 00

    Popieram rzad PIS, PO robiło z ludźmi co chciało, zabrali mi pieniądze z OFE, nakazali pracę do końca życia, a praca to istny kołchoz bez szacunku dla ludzi, kadra kierownicza stanowi 1/3 załogi.