statystyki

Przyłębska, Cioch, Morawski, Muszyński i Pszczółkowski kandydatami PiS do TK

01.12.2015, 20:00; Aktualizacja: 01.12.2015, 22:03
PiS zgłosił pięciu sędziów do Trybunału Konstytucyjnego

PiS zgłosił pięciu sędziów do Trybunału Konstytucyjnegoźródło: Materiały Prasowe

Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło pięcioro kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Kandydaci to: Julia Przyłębska, Henryk Cioch, Mariusz Muszyński, Lech Morawski i Piotr Pszczółkowski.

Reklama


Reklama


Wcześniej Terlecki zapowiadał podanie nazwisk kandydatów po posiedzeniu prezydium klubu, które zebrało się we wtorek wieczorem. "My nie odbieramy tego jako kryzys konstytucyjny, raczej dziwi nas fakt, że PO nadal usiłuje przekonywać, że jest jakiś problem. Problemu nie ma. Wszystkie procedury zostały dopełnione. Kandydaci są zgłoszeni, sytuacja prawna jest jasna. Niepokój jest nieuzasadniony i myślę, że on szybko się uspokoi" - mówił dziennikarzom w Sejmie Terlecki.

Pytany, po co w takim razie było spotkanie u prezydenta Andrzeja Dudy, powiedział, że "prezydent troszczy się o to, żeby nie było pewnego bałaganu czy niepokoju w przestrzeni publicznej w związku z działaniami, które się toczą w Sejmie".

Henryk Cioch to profesor nauk prawnych, adwokat, ekspert w dziedzinie prawa spółdzielczego, w latach 2011-15 był senatorem. Lech Morawski jest emerytowanym profesorem, wieloletnim kierownikiem katedry filozofii i teorii państwa i prawa na UKSW w Warszawie i UMK w Toruniu, zajmuje się problemami współczesnej filozofii prawa, w latach 2014-15 był członkiem Trybunału Stanu.

Mariusz Muszyński jest doktorem habilitowanym, profesorem UKSW, specjalizuje się w prawie publicznym państwowym i międzynarodowym i prawie konstytucyjnym, pracował w MSZ, m.in. jako szef działu prawnego w ambasadzie w Berlinie, od 2011 r. jest członkiem Trybunału Stanu, w tym roku został wybrany jego wiceprzewodniczący. W lipcu przygotował opinię prawną, w której napisał, że "na każdym etapie przed faktycznym przeprowadzeniem referendum jest możliwa formalna zmiana lub uchylenie przez prezydenta wydanego wcześniej postanowienia o ogłoszeniu referendum ogólnokrajowego".

Julia Przyłębska jest prawnikiem, pracowała jako sędzia, a następnie w służbie dyplomatycznej, gdzie m.in. odpowiadała za współpracę Rzecznika Interesu Publicznego z Urzędem ds. akt Stasi i koordynowała rozmowy ws. odszkodowań za działania III Rzeszy i przyznania Polonii w Niemczech statusu mniejszości. W 2007 r. wróciła do orzekania jako sędzia, jest przewodniczącą wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

Piotr Pszczółkowski jest adwokatem, w tym roku został posłem PiS. W postępowaniach karnych dotyczącym katastrofy smoleńskiej jest pełnomocnikiem kilkudziesięciu osób, bliskich ponad dwudziestu ofiar.

We wtorek w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z szefami klubów parlamentarnych, marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim oraz prezesem Trybunału Andrzejem Rzeplińskim i jego wiceprezesem Stanisławem Biernatem. Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska poinformowała po zakończeniu spotkania, że Andrzej Duda dokona rzetelnej oceny sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Prezes TK prof. Andrzej Rzepliński powiedział we wtorek PAP, że Trybunał Konstytucyjny wystąpił do Sejmu o powstrzymanie się od wyboru nowych sędziów TK do czasu wydania przez niego wyroków w sprawach ustawy o TK i jej nowelizacji.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • j.(2015-12-01 22:06) Odpowiedz 84

  PO przewidując przegranie wyborów chciała mieć po swojej stronie TK, ażeby skutecznie blokować uchwalane przez PiS ustawy, jako niekonstytucyjne. PiS z kolei nie mogąc zmienić Konstytucji też chce mieć po swojej stronie TK, żeby mu za bardzo nie bruździł, jeśli zajdzie wątpliwość co do zgodności uchwalanych teraz ustaw z Ustawą Zasadniczą. No i to tyle! Tylko tyle i aż tyle! A za 4 lata, jeśli ponownie nie wygra wyborów PiS będziemy mieli być może „powtórkę z rozrywki”. Czy nam więc w ogóle jest potrzebny ten TK, jeśli apolityczność, niezależność, czy tzw. normalność są tylko pustymi hasłami, a tak naprawdę toczy się twarda walka o władzę, wpływy, posiadanie, panowanie, pieniądze, kariery, o to, żeby za wszelką cenę być tam na górze, na szczycie, etc. a wszystko co ponadto to tylko taka zasłona dymna ze spalonych na ołtarzu, po nowemu już rozumianej, tzw. poprawności politycznej frazesów.

 • do wyżejjeszczewiecej(2015-12-02 00:32) Odpowiedz 87

  I co POmyleńcy ,przed chwilką Bronek Komor oświadczył, że wybór 5 sędziów przez poprzednią kadencje to był błąd POlityczny !! przed którym przestrzegał. Tak jak okradliście ludzie zatrudnionych od 15r życia ,pracujących w soboty i święta ponadustawowo ,w szkodliwych i nieb warunk pracy z wieku emerytalnego ,tak jak przyznawaliście Prezesom po 6 mln zł odprawy gdy reszta narodu głoduje ,tak nadal ujeżdżacie nie czując sie jak Potwornie capicie złodziejstwem.

 • marek(2015-12-02 00:33) Odpowiedz 710

  Bardzo dobra decyzja sejmu, trzeba uporządkować TK.

 • Inż(2015-12-02 01:07) Odpowiedz 67

  I,,, co POmyleńcy ,wczoraj Bronek Komor oświadczył, że wybór 5 sędziów przez poprzednią kadencje to był błąd POlityczny !! przed którym przestrzegał. Tak jak okradliście ludzie zatrudnionych od 15r życia ,pracujących w soboty i święta ponadustawowo ,w szkodliwych i nieb warunk pracy z wieku emerytalnego ,tak jak przyznawaliście Prezesom po 6 mln zł odprawy gdy reszta narodu głoduje ,tak nadal ujeżdżacie nie czując sie jak Potwornie capicie złodziejstwem.

 • r(2015-12-02 10:31) Odpowiedz 24

  Lech Morawski - bardzo dobry wybór. Czytałem jego książki - są to jedne z nielicznych książek prawniczych, które da się czytać.

 • TvKB(2015-12-02 13:05) Odpowiedz 14

  Prof. Lech Morawski i Prof. Mariusz Muszyński, wedle mojej opinii, a miałem szczęście poznać ich podczas wykladów uniwersyteckich, są idealnymi kandydatami na sędziów TK. Cieszy mnie fakt, że zauważono ich dorobek naukowy, z którego z pewnością skorzysta całe społeczeństwo, a nie tylko ich studenci, jeśli zostaną wybrani sędziami TK.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama