Poseł Borys Budka z PO powiedział po posiedzeniu komisji, że projekt PiS-u budzi bardzo duże wątpliwości konstytucyjne. Dodał, że sejmowi legislatorzy wyraźnie wskazywali, że nie można uchylić przepisów, które już zostały skonsumowane. "Zaznaczano również, że nie można ustanowić przepisu o nowym terminie zgłaszania kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego skoro Sejm dokonał już wyboru"- powiedział Borys Budka.

Były minister sprawiedliwości zapowiedział, że jeżeli ustawa zostanie uchwalona, przedzie przez Sejm i Senat, a prezydent ją podpisze to Platforma Obywatelska na pewno zaskarży ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Zdaniem Stanisława Piotrowicza z PiS-u to ustawa na podstawie której Sejm poprzedniej kadencji wybrał 5 sędziów [w miejsce tych, których kadencja upłynęła 6 listopada lub upłynie 2 i 8 grudnia - przyp. red.] naruszyła ustawę zasadniczą. Pytany na jakiej podstawie tak mówi, skoro PiS wycofał z T.K. wniosek o zbadanie zgodności tej ustawy z konstytucją powiedział, że nie trzeba mieć wybitnej wiedzy prawniczej by to stwierdzić.Drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym jutro.