statystyki

Jedno dziecko, dwa domy, kilka pytań

autor: Anna Krzyżanowska12.11.2015, 00:00; Aktualizacja: 12.11.2015, 05:33

Prawo rodzinne coraz śmielej dopuszcza, by po rozwodzie dzielić się opieką nad potomstwem po równo. Sędziowie do tych rozwiązań podchodzą jednak nieufnie.

Reklama


Opieka naprzemienna, zwana inaczej pieczą wspólną, polega na przyznaniu bieżącej opieki nad dzieckiem obojgu rozwiedzionym, co wiąże się z pozostawieniem im pełnej władzy rodzicielskiej. W praktyce wygląda to tak, że sądy w wyroku wskazują, że dziecko eksmałżonków po rozwodzie np. przez dwa miesiące będzie mieszkać z matką, a następne dwa z ojcem. 29 sierpnia 2015 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej: k.r.o.) oraz kodeksu postępowania cywilnego (Dz.U. z 2015 r. poz. 1062), która do polskich przepisów wprowadziła pierwsze wzmianki o takiej możliwości.


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Komentarze (14)

  • Dzielny Ojciec.PL(2017-01-24 01:21) Zgłoś naruszenie 160

    Pytanie: Gdzie w praktyce np. sąd przyznał opiekę naprzemienną ustanawiając w wyroku, że przez dwa miesiące dziecko będzie mieszkać z matką, a następne dwa z ojcem? Skąd Gazeta Prawna czerpie takie dane?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dzielny Ojciec.PL(2017-01-24 12:00) Zgłoś naruszenie 121

    Jeszcze raz ponawiamy pytanie do autora artykułu, pani Anny Krzyżanowskiej z prośbą o odpowiedź w którym sądzie wydano postanowienie orzekające pieczę naprzemienną między rodzicami po równo?

    Odpowiedz
  • Piotr K.(2017-02-03 21:03) Zgłoś naruszenie 90

    Czy Pani Anna Krzyżanowska nie potrafi zwięźle odpowiedzieć na uczciwie zadane pytanie przez Dzielnego Ojca? Ja również podpisuję się pod pytaniem.

    Odpowiedz
  • Konrad(2017-03-20 10:11) Zgłoś naruszenie 52

    Opieka naprzemienna, to konic krzywdy dzieci, to koniec mafii okolorozwodowej, zlozonej z adwokatow,sedziow, pseudo psychologow z OZSS. Oooeka naprzemienna to szczescie dzieci.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • danonek(2017-03-20 07:37) Zgłoś naruszenie 50

    Więc skoro autor nic nie piszę to ja powiem.. Jak wyika z danych statystycznych Sądów w skali kraju w ubiegłym roku 2016 takie rozstrzygnięcie zapadłao w 9 przypadkach !!! ... w tym roku 2017 aż 2... a jeśli przypomnę że w skali roku rozstaje się około 80tyś par (rozwody i konkubinaty) to ilość wyroków z opieką naprzemienną można uznać za błąd statystyczny... Faktem jest natomiast że nic się nie zmieniło i Sądy nadal dyskryminują ojców i w 97% wyroków dziecko jest powierzane wyłącznie matce. To matki mają faktyczną całkowitą władzę rodzicielską, to one decydują o miejscu pobytu, wyborze szkoły, leczenia i ilości kontaktów z ojcem... Wyroki Sądów że ociec ma jedynie ograniczoną władzę lub nawet pełną to tylko fikcja prawna bo nikt tego nie respektuje, nawet Sądy .

    Odpowiedz
  • Dzielny Ojciec.PL(2017-03-20 00:41) Zgłoś naruszenie 50

    Dwa miesiące czekamy na odpowiedź. Halo! Szanowna Redakcjo!, Prosimy o interwencję i wyegzekwowanie od pani redaktorki odpowiedzi na jakże proste i oczywiste pytanie. (Dla nas zasadnicze by potwierdzić, że Gazeta Prawna ma kontrolę nad wypocinami Pani redaktorki i czy bierze na Siebie odpowiedzialność za artykuł o którym wciąż mowa).

    Odpowiedz
  • DO(2017-03-20 11:36) Zgłoś naruszenie 40

    Opieka naprzemienna godzi w tych, ktorzy zarabiaja na krzywdzie dzieci. Opieka naprzemienna plus tabela alimentacyjna i mamy dzieci zyjace w spokoju, bez stresu bez wojen rodzinnych. Ale nie, po co lepiej zyc z krzywdy dzieci oraz rodIcow.

    Odpowiedz
  • Michal S(2017-03-20 12:56) Zgłoś naruszenie 40

    Do szanownej autorki artykulu.Proponuje na przyszlosc zanim popelni Pani taki artykul zapoznac sie ze statystykami sadowymi dot.tematyki o ktorej sie pisze.Ponadto ubolewam ze nie skontaktowala sie Pani z licznymi organizacjami dzialajacymi na rzecz dzieci takimi jak Dzielny Ojciec.PL ktore wlasnie walcza o zmiany w prawie dot stosowania opieki naprzemiennej oraz przeciwdzialaniu alienacji rodzicielskiej.Aktualnie sady rodzinne w Polsce w 99% przyczyniaja sie do poglebienia alienacji ojca od dzieci oraz poprzez wziete z kosmosu kwoty alimentow spychaja ojcow na margines spoleczny.Powinna sie Pani rowniez dowiedziec jak wiele kobiet stosuje alienacje rodzicielska wobec ojcow i uczynily sobie z alimentow podstawowe zrodlo dochodow.Zapraszam Pania do zglebienia wiedzy na ten temat zanim popelni Pani kolejny artykul dot.tego tematu

    Odpowiedz
  • Maciek(2017-03-20 13:43) Zgłoś naruszenie 30

    Podpisuję się pod zadanym pytaniem. Jestem za współopieką.

    Odpowiedz
  • SZYMON(2017-03-20 12:04) Zgłoś naruszenie 20

    Wiec podpisuje sie pod pytaniem DO.PL

    Odpowiedz
  • Obywatel(2017-03-20 22:56) Zgłoś naruszenie 20

    Bzdurny artykuł gdyż żaden sad nie wydal takiego ostanowienia żeby dziecko mieszkali po 2 miesiące naprzemiennie u każdego z rodzica.Optymalnym modelem opieki naprzemiennej jest pi 2tyg.z każdym rodzicem.W Polsce jawnie sie lamie prawa człowieka i dziecka.W Sądzie liczy sie tylko dobro matki i alimenty dla matki bo dobro dziecka to pusty frazes bez pokrycia.Po co w Polsce dzieci maja mieć ojca i być szczęśliwe lepiej niech sa pól sierotami również emocjonalnymi....A sady rodzinne to najgorsza patologia z pseudo psychologami sadowymi OZZS i,kuratorami sądowymi i MOPS a jeszcze adwokaci i radcy prawni Wszyscy zerują na Krzywdzie tragedii dzieci i ich rodzin w tym ojców czy 2 gorszej kategorii rodzica.

    Odpowiedz
  • sebastian(2017-03-20 19:17) Zgłoś naruszenie 20

    w Polsce opieka naprzemienna to fikcja. Żaden sąd nie zasadził takowej opieki przy braku porozumienia rodziców w tej sprawie. żyjemy według prawa ustanowione za komuny. ON nie opłaca się mamuśkom bo by nie miały alimentów. wielu znamienitych psychologów potwierdza że jest to dobre dla dziecka w szczególności gdy te dzieci będą dorosłe. konieczna jest głęboka reforma sądów rodzinnych. czemu zachód, USA Skandynawia chwali ten rodzaj opieki? bo jest dobra , tam się myśli o dzieciach , nie to co u nas.

    Odpowiedz