statystyki

Proces z członkami zarządu niemożliwy bez uchwały wspólników

10.11.2015, 08:26; Aktualizacja: 10.11.2015, 09:11
Członek zarządu odpowiada wobec spółki z o.o. za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami jej umowy.

Członek zarządu odpowiada wobec spółki z o.o. za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami jej umowy.źródło: ShutterStock

W określonych sytuacjach członkowie zarządu spółki z o.o. ponoszą odpowiedzialność za wyrządzone jej szkody. W jaki sposób spółka powinna prawidłowo wytoczyć powództwo o naprawienie tego rodzaju szkód?

Członek zarządu odpowiada wobec spółki z o.o. za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami jej umowy. Tak wynika z art. 293 par. 1 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.). W takich okolicznościach poszkodowana spółka może skierować roszczenia odszkodowawcze zarówno przeciwko byłym, jak i aktualnym członkom jej zarządu. Należy w tym przypadku podkreślić, że gdy taką szkodę wyrządziło kilka osób wspólnie, to odpowiadają one za szkodę solidarnie (art. 294 k.s.h.).


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane