statystyki

SN ustali zasady składania rezygnacji przez członka zarządu spółki kapitałowej

04.11.2015, 06:13; Aktualizacja: 04.11.2015, 16:30
Natalia Chyb

Natalia Chybźródło: Materiały Prasowe

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego złożyła wniosek o podjęcie przez SN uchwały w przedmiocie zagadnienia prawnego, dotyczącego zasad reprezentowania spółki kapitałowej wobec członka zarządu składającego rezygnację z pełnienia tej funkcji (sygn. BSA V – 4110 – 4/15). Powoduje ono w praktyce wiele wątpliwości, szczególnie w przypadku zarządu jednoosobowego, a stanowiska sądów i przedstawicieli doktryny są podzielone - pisze prawnik Natalia Chyb z kancelarii FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz.

Źródło problemu


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • TvKB(2015-11-04 10:05) Zgłoś naruszenie 00

    Jest jeszcze inna opcja skutecznej rezygnacji z funkcji jednoosobowego członka zarządu spólki z ograniczoną odpowiedzialnością. Otóż rezygnację z funkcji jednosobowego członka zarządu oświadcza tenże przed notariuszem, który sporządza akt notarialny i przesyła go do sądu rejestracyjnego, w którym spółka jest zarejestrowana. Sąd rejestracyjny po stwierdzeniu braku innych osób w spólce upoważnionych do przyjęcia jednostronnego oświadczenia woli o rezygnacji z funkcji członka zarządu, powołuje z urzędu tzw. kryzysowego członka zarządu spólki, przeważnie prawnika z listy prowadzonej przez sąd, na która zapisują się chętni prawnicy do pełnienia takich funkcji. Ten kryzysowy członek zarządu, wnioskuje do sądu rejestracyjnego o wykreślenie z rejestru byłego członka zarządu , który z tej funkcji zrezygnował.i zwołuje zebranie wspólników spólki, które wybiera nowego członka zarządu, a jeśłi nie wybierzę nikogo, to kryzysowy członek zarządu prowadzi dalej interesy spółki, będac wpisanym do rejestru spółek jako (kryzysowy) członek zarządu przez sąd rejestracyjny, który go z urzędu na tą funkcję powołał. On też może zainicjować i przeprowadzić likwidację spółki, jeśli stwierdzi, że dalsze jej istnienie z ekonomicznego punktu widzenia prowadziłoby do bankrutctwa spółki. Gdyby zgromadzenie współników wybrało nowego członka zarządu, to tenże wnioskuje do sądu rejestracyjnego o swoją rejestrację i wykreślenie z rejestru kryzysowego członka zarządu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane