Aleksander Herzog jest pierwszym prokuratorem wyróżnionym medalem Zasłużony dla Prokuratury RP.

Prokurator Aleksander Herzog jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Karierę rozpoczynał jako asesor Prokuratury Powiatowej w Krakowie, którą kontynuował od 1976 roku w Prokuraturze Rejonowej dla Dzielnicy Kraków- Nowa Huta w Krakowie. W sierpniu 1976 r. został mianowany podprokuratorem Prokuratury Rejonowej dla Dzielnicy Kraków - Nowa Huta, zaś w listopadzie 1977 r. wiceprokuratorem Prokuratury Rejonowej dla Dzielnicy Kraków - Nowa Huta w Krakowie.

Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego Aleksander Herzog został wezwany do podpisania oświadczenia lojalności wobec panującego w kraju systemu politycznego. Jako jeden z 3 pracowników prokuratury krakowskiej odmówił podpisania tzw. lojalki, za co decyzją prokuratora generalnego PRL został zwolniony z pracy ze względu na brak „rękojmi należytego wykonywania obowiązków Prokuratora”. Dopiero na skutek zaskarżenia tej decyzji do Naczelnego Sądu Administracyjnego, w 1982 roku, prokurator generalny PRL wydał decyzje zmieniającą sposób zwolnienia z pracy na „porozumienie stron”. Aleksander Herzog pozostawał poza strukturami prokuratury, aż do 12 kwietnia 1990 roku, tj. decyzji ówczesnego Ministra Sprawiedliwości Aleksandra Bentkowskiego o powołaniu na stanowisko prokuratora Prokuratury Wojewódzkiej w Krakowie.

1 lipca 1993 r. prokurator Herzog został powołany na stanowisko prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie, zaś 31 marca 2010 r. Andrzej Seremet, został prokuratorem Prokuratury Generalnej.

W latach 2010-2014 był członkiem Krajowej Rady Prokuratury, a w latach 2013 - 2014 wchodził w skład Rady Programowej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Aleksander Herzog został też odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odznaczenia Polski.

PS