Organizacje chcą jak najwcześniej poznać nazwiska kandydatów na sędziów trybunału, aby uniknąć sytuacji, w której od momentu upublicznienia nazwisk, do chwili ich wyboru opinia publiczna będzie miała jedynie kilka dni na poznanie sylwetek tych osób.

W swoim wystąpieniu przypominają okoliczności, które towarzyszyły przeprowadzonemu w ogromnym pośpiechu wyborowi Lidii Bagińskiej na sędziego TK w 2006 r. Z uwagi na wątpliwości odnośnie jej kandydatury, które pojawiły się już po wyborze, sprawowała ona funkcję sędziego TK zaledwie 6 dni.

Organizacje liczyły na to, że taka sytuacja już się nie powtórzy. "Tymczasem mamy do czynienia z takim harmonogramem wyborów w stosunku do 1/3 składu Trybunału Konstytucyjnego, który de facto uniemożliwia rzetelną dyskusję nad kandydaturami" - czytamy w wystąpieniu.

W związku z tym organizacje informują, że niezależnie od terminu, w którym poznamy nazwiska kandydatów publiczną debatę z ich udziałem zorganizują 5 października 2015 r., o godz. 17 w siedzibie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, ul. Zgoda 11 w Warszawie.

Zapraszają  na nią nieznanych  jeszcze kandydatów na sędziów TK, przedstawicieli mediów, środowiska prawniczego oraz wszystkich zainteresowanych.

PS