statystyki

Kto chce zniszczyć Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego

autor: Piotr Hofmański16.09.2015, 00:00; Aktualizacja: 16.09.2015, 10:05
prof. dr hab. Piotr Hofmański sędzia Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze; do marca 2015 przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego; kierował zespołem, który przygotował projekt nowelizacji k.p.k.

prof. dr hab. Piotr Hofmański sędzia Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze; do marca 2015 przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego; kierował zespołem, który przygotował projekt nowelizacji k.p.k.źródło: Materiały Prasowe

Atmosfera wokół wielkiej reformy prawa karnego, a także wokół Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego (KKPK), która reformę przygotowała, stała się – w mojej ocenie – nie do zniesienia. Z perspektywy tych kilku lat, które wraz z gronem ekspertów poświęciłem na przygotowanie reformy, to, co się obecnie wokół niej dzieje, zdumiewa - pisze prof. Piotr Hofmański.

Reklama


Tak – przyznaję się publicznie do tego, że uczestniczyłem w zespole KKPK przygotowującym projekt kluczowej ustawy, która weszła w życie 1 lipca br. Wcale nie wstydzę się tego, że zespołem tym kierowałem. Przyznaję się także do tego, że od 2013 roku kierowałem pracami całej komisji i – co więcej – dumny jestem z tego, że miałem szansę współpracować z wybitnymi specjalistami i organizować ich pracę. Jestem także dumny z rezultatu naszej wspólnej pracy. Jedyna rzecz, której teraz trochę mi szkoda, to to, że pełniąc służbę poza granicami Polski, nie mogę aktywnie włączyć się w obronę reputacji komisji, którą to reputację wielu próbuje w niezrozumiały dla mnie sposób zakwestionować.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • praktyk sądowy(2015-09-17 01:51) Zgłoś naruszenie 00

  Już teraz widać, że ta reforma jest porażką, prokuratorzy do dziś nie wiedzą jak mają tworzyć kolejne zbiory akt by można było skierować akt oskarżenia do sądu. A to tylko pierwszy z brzegu kwiatek. Pomijając już takie drobiazgi, których jest mnóstwo, cała reforma kierunkowo jest błędna, wprowadza najgorsze wzorce włoskiego procesu karnego, gdzie jak wiadomo sprawy toczą się najdłużej. Wszystko oczywiście pod hasłem przyspieszenia procesu. Wystarczyło zmodyfikować w kilku miejscach dotychczasowy kpk i procesy by przyśpieszyły. Policja i Pr-ra są nieprzygotowane i niedoinwestowane, Sądy odwoławcze to samo - nie będąc znacznie doetatyzowane znowu będą uchylać wyroki (w tym zakresie założenia reformy są słuszne, ale dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane), gdyż nie będzie komu prowadzić postępowania dowodowego w II inst. O sędziwych reformatorach już choćby świadczy porównanie brzmienia nowego 437 par 2 in fine kpk (słowo -wyłącznie), z niezm. brzmieniem 438 czy 440 kpk. Tyle w temacie. Ciekawe jakich praktyków słuchała ta komisja. Będzie dłużej, o wiele drożej i często bardziej niesprawiedliwie (przykładowo niejeden sędzia posłucha autorów reformy i będzie orzekał pasywnie na zasadzie prawdy formalnej stron). Na koniec pytanie do autorów reformy - po co zostawili w kpk zasadę prawdy materialnej? Gratuluję pomysłodawcom dobrego samopoczucia.

  Odpowiedz
 • praktyk(2015-09-16 10:39) Zgłoś naruszenie 00

  Napisałeś na zlecenie adwokatów najbardziej pro-przestępczy kodeks w historii. Jesteś dumny? Gratuluje.

  Odpowiedz
 • jajajajaja(2015-09-16 14:21) Zgłoś naruszenie 00

  @praktyk - Jakich adwokatów? Zobacz, kto najwięcej zyskał na zmianach. Zobacz sobie, kto adwokatom podczas prac komisji parlamentarnych mówił "Wy tu sobie możecie gadać, a my i tak zrobimy, co chcemy".
  Adwokaci są grupą zawodową, która najbardziej straciła na tej nowelizacji (obrony dla radców, obrońca z urzędu po żenujących stawkach dla każdego). Następnym razem zanim zniesławisz jakąś grupę zawodową może sobie poczytaj trochę w temacie.

  Odpowiedz
 • little_horn(2015-09-21 10:56) Zgłoś naruszenie 00

  Patologiczna forma procesu karnego sprzed nowelizacji nie mogła się utrzymać. Nałożenie na sąd obowiązku szukania dowodów na osobę, która na podstawie materiałów dostarczonych przez prokuratora była niewinna przybierała nieraz skandaliczną postać uchylania po raz trzeci, czy czwarty zapadłego w sprawie wyroku uniewinniającego. Do tego można doliczyć sytuacje, gdzie do skazań dochodziło, gdy żaden świadek już niczego nie pamiętał (bo postępowanie przygotowawcze trwało 5 i więcej lat) i wszystko polegało na odczytywaniu protokołów a także wiele wiele innych patologii, bardzo niebezpiecznych i uciążliwych także dla niewinnych obywateli.
  Reforma z założeń jest słuszna. I zatrważające są argumenty, że skorzystają na reformie tylko bandyci. Co jak co, ale aparatowi państwowemu wsadzanie obywateli za kratki nie powinno przychodzić zbyt łatwo (a do tej pory udawało się to w 98% przypadków).

  Odpowiedz
 • Wer(2015-09-16 19:30) Zgłoś naruszenie 00

  Z artykułu wynika że ten pan niczego nie rozumie i to akurat prawda. Nikczemna jest ta reforma. Mam nadzieje że poniesiesz odpowiedzialność tak jak i cała komisja. Pozwy adwokatów o odszkodowania za pozbawienie możliwości zarobkowania to tylko kwestia czasu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama