Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy, która ma promować rozwiązywanie sporów biznesowych w drodze mediacji. Akt czeka teraz na podpis prezydenta.

Nowe regulacje wprowadzają zachęty finansowe dla stron, które chciałyby zakończyć konflikt polubownie i jednocześnie przewidują kary za nieuzasadnione uchylanie się od mediacji.

Ustawa autorstwa resortów gospodarki i sprawiedliwości ma obniżyć koszty sporów sądowych i odciążyć sądy.

Nowe przepisy zmierzają przede wszystkim do jak najwcześniejszego uświadomienia stron o możliwości ugodowego rozwiązania konfliktu. W tym celu wprowadzono obowiązek informowania w pozwie o podjęciu próby polubownego rozwiązania sporu przed skierowaniem sprawy do sądu. W przypadku, gdy nie podjęto takich starań, powód zobowiązany będzie do wyjaśnienia przyczyn.

Ustawa wprowadza też system zachęt finansowych, np. wniosek o zatwierdzenie ugody pozasądowej zawartej przed mediatorem zostanie zwolniony od opłaty sądowej. Jeżeli natomiast do zawarcia ugody dojdzie przed rozpoczęciem rozprawy, sąd zwróci stronom całość uiszczonej opłaty sądowej.

Co więcej koszty mediacji prowadzonej na skutek skierowania przez sąd zostaną zaliczone do kosztów sądowych, dzięki czemu osoby niezamożne będą mogły zostać zwolnione od ich ponoszenia.

Z kolei niechęć do mediacji może słono kosztować. Ustawa przewiduje m.in., że niezależnie od wyniku sprawy w wypadku nieuzasadnionej odmowy poddania się mediacji przez stronę, sąd może nałożyć na nią obowiązek zwrotu kosztów.

Nowe rozwiązania mają także uporządkować kwestie proceduralne. Strony uzyskają pierwszeństwo przy wyborze mediatora, który będzie mógł zapoznać się z aktami sprawy zaraz po przystąpieniu stron do mediacji, a ich dane kontaktowe sąd przekaże mediatorowi w jak najkrótszym czasie. Mediacja będzie mogła zostać wyznaczona na okres do 3 miesięcy.

PS/źródło: MS