Wykorzystując prowadzone od kilku lat przez Komisję Europejską postępowanie antymonopolowe przeciwko Google'owi, międzynarodowa kancelaria prawna Hausfeld zaczęła nakłaniać przedsiębiorców, którzy czują się poszkodowani rzekomo nieuczciwymi praktykami technologicznego giganta, do składania pozwów cywilnych. Osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą i organizacje non profit mogą liczyć na zniżkę.

W tym tygodniu kancelaria uruchomiła specjalną stronę internetową Google Redress and Integrity Platform (w skrócie GRIP), za pośrednictwem której firmy przekonane, że monopolistyczna pozycja Google'a uderzyła w ich interesy, mogą złożyć aplikację członkowską. Trzeba w niej szczegółowo opisać, jakie szkody biznesowe spowodowała działalność amerykańskiego giganta technologicznego. Aplikacje będą najpierw filtrowane przez Avisę, europejską firmę konsultingową specjalizującą się w sprawach z zakresu regulacji i polityk unijnych. Po wstępnej selekcji zostaną one ocenione z prawnego punktu widzenia przez prawników Hausfeld, którzy podejmą decyzję, które aplikacje rokują na pozew.

Firmy, które złożą swoją skargę do GRIP będą musiały zapłacić za jej ewaluację dopiero, gdy zostanie zaakceptowana. W przypadku firm, których dochody przekraczają 100 tys. euro opłata ta wyniesie 10 tys. euro, przedsiębiorstw zarabiających między 100 tys. euro a 10 mln euro - 20 tys. euro, a w przypadku korporacji o dochodach wyższych niż 10 mln euro - 50 tys. euro. Stawki dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i organizacji non profit będą ustalane indywidualnie.

Postępowanie antymonopolowe w sprawie Google'a, który obsługuje ok. 80 proc. ruchu z wyszukiwarek na europejskim rynku, od pięciu lat jest prowadzone przez Komisję Europejską. W kwietniu tego roku komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager ogłosiła w końcu oficjalną listę zarzutów, obejmującą przede wszystkim nadużywanie pozycji dominującej poprzez nagminne faworyzowanie w wynikach wyszukiwarki własnych produktów i usług. Ponadto otwarte zostało odrębne śledztwo dotyczące Androida. Komisja zbada, czy Google utrudniał rozwój i dostęp do rynku konkurencyjnych systemów, aplikacji i usług ze szkodą dla konsumentów i europejskich przedsiębiorców.