statystyki

Zaskarżenie uchwały wymaga monitorowania terminu

autor: Marcin Ręgorowicz01.09.2015, 07:33; Aktualizacja: 01.09.2015, 08:32

Wszyscy uprawnieni do zaskarżania uchwał zgromadzeń wspólników spółek z ograniczoną odpowiedzialnością muszą mieć się na baczności – termin na wniesienie pozwu rozpoczyna bieg najpóźniej w dniu ogłoszenia uchwały w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 28 maja 2015 r. (III CSK 283/14).

Zgodnie z art. 252 par. 1 kodeksu spółek handlowych organom spółki z o.o. i jej wspólnikom przysługuje prawo wytoczenia przeciwko spółce powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały wspólników sprzecznej z ustawą. Prawo to ograniczone jest terminem zawitym: zgodnie z art. 252 par. 3 wygasa ono z upływem sześciu miesięcy od dnia otrzymania wiadomości o uchwale, jednakże nie później niż z upływem trzech lat od dnia jej podjęcia. Zawarte w przepisie sformułowanie określające początek biegu terminu może być jednak w wielu przypadkach mylące. Skutek? Upływ terminu i oddalenie powództwa o stwierdzenie nieważności uchwał, najczęściej wyjątkowo niekorzystnych dla skarżących.

Zaskarżył w terminie...

W sprawie, w której zapadł wyrok Sądu Najwyższego, pozew o stwierdzenie nieważności uchwał wspólników wniósł wierzyciel jednego z nich. Udziały tego wspólnika zostały zajęte w postępowaniu egzekucyjnym i objęte zarządem na podstawie art. 9102 par. 2 kodeksu postępowania cywilnego. Zdaniem wierzyciela podjęte na nadzwyczajnym zgromadzeniu uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego i zmianie umowy spółki skutkowały znaczącym zmniejszeniem udziału dłużnika w kapitale zakładowym, przez co zagrażały możliwości uzyskania zaspokojenia przez wierzyciela. Oznacza to, że były sprzeczne z art. 910 par. 1 pkt 1 k.p.c. Zaskarżone uchwały podjęte zostały w listopadzie 2010 r., ale wierzyciel powód dowiedział się o nich dopiero w maju 2011 r. i na początku października tegoż roku – po pięciu miesiącach od chwili otrzymania informacji – wniósł pozew.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane