Wzrasta liczba skarg i pytań prawnych kierowanych do Trybunału Konstytucyjnego. Na wydanie orzeczenia trzeba czekać 14 miesięcy.
Trybunał Konstytucyjny działa pod presją czasu i liczby wniesionych spraw. Nowy prezes, powołany na stanowisko w czerwcu, Bohdan Zdziennicki, będzie kontynuował dotychczasową linię orzeczniczą.
- Notujemy stały wzrost skarg konstytucyjnych, z których obecnie 250 czeka na rozpatrzenie - mówił Bohdan Zdziennicki.
Przeciętny okres oczekiwania wynosi 14 miesięcy. Pośpiech w Trybunale nie jest wskazany. Wzrasta liczba wniosków prezydenckich o zbadanie ustaw w trybie kontroli prewencyjnej. W tym roku wpłynęło pięć takich pytań. Nie maleje liczba pytań prawnych zadawanych przez sądy powszechne. Wymiar sprawiedliwości czeka na odpowiedzi w 84 istotnych kwestiach - wyliczał prezes Zdziennicki.
Przygotowanie do rozprawy trwa niekiedy kilka miesięcy, a sędziów jest tylko 15. W najbliższym czasie będą rozpatrzone takie pilne wnioski jak w sprawie powołania komisji sejmowej do sprawy śmierci Barbary Blidy.
Niebawem zostanie wyznaczony termin rozprawy dotyczącej konstytucyjności przekształcenia lokatorskiego prawa spółdzielczego do lokalu w prawo własności i prezydencki wniosek o zbadanie ustawy o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego. Kolejne wnioski prezydenckie dotyczą opłat abonamentowych, ustaw: o obrocie instrumentami finansowymi i o dokumentach paszportowych.
- Trybunał jest jednym z fundamentów demokracji konstytucyjnej - powiedział prezes Zdziennicki.
- Demokracja jednak nie jest możliwa bez dialogu społecznego. Sprawiedliwość, która opiera się na prawdzie, wymaga dialogu. Będziemy przestrzegać tej fundamentalnej obywatelskiej zasady - podkreślił prezes TK.
Prezes przypomniał, że sędziom przyświeca rzymska zasada: niech będą wysłuchane dwie strony. Zasada dialogu będzie też kontynuowana wewnątrz Trybunału. Orzeczenie TK jest ostateczne i powszechnie obowiązujące, co nie oznacza, że zamyka ono możliwości debaty o problemach.
Ograniczeniami w działalności Trybunału są zasada skargowości, zasada domniemania konstytucyjności oraz ciężaru dowodu, który spoczywa na podmiocie wnoszącym sprawę do TK.
Pierwsza z nich polega na tym, że TK nie działa z urzędu, lecz na wniosek. Druga - że TK powołuje się wyłącznie na wzorce wskazane przez wnioskodawcę.
ROK 2008 W STATYSTYCE TK
• wpłynęło 250 skarg konstytucyjnych,
• wydano 66 wyroków,
• umorzono 43 sprawy.