Nowelizacja ma na celu umożliwienie podmiotom innym niż przedsiębiorcy dalszego prowadzenia stacji kontroli pojazdów. Chodzi o podmioty prowadzące je w celach niekomercyjnych np. szkoły, straż pożarną, policję, wojsko i pogotowie ratunkowe. W myśl obowiązujących przepisów, prowadzenie stacji kontroli pojazdów stanowi działalność gospodarczą i wymaga uzyskania wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących takie stacje. Jednak w wyniku wchodzącej w życie 1 stycznia 2016 r. nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, nie będą one mogły prowadzić dalej takiej działalności. Zdaniem autorów ustawy podmioty niebędące przedsiębiorstwami będą mogły je prowadzić na podstawie konstytucyjnej zasady praw nabytych do 31 grudnia 2015 r.

Ustawa wchodzi w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

Autorzy noweli wskazali również, że brak możliwości dalszego prowadzenia działalności przez szkoły w zakresie stacji kontroli pojazdów i pozostawienie obecnie obowiązujących regulacji prawnych spowoduje, iż placówki, które korzystały z różnego rodzaju programów dofinansowujących, staną przed koniecznością zwrócenia otrzymanych pieniędzy.

"Stacje należące do ww. podmiotów w większości nie są nastawione na zysk, a przede wszystkim, w przypadku szkół, mają na celu edukację młodzieży w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i stanowią kuźnię kadr dla zawodu diagnosty. Problem obecnie narasta ze względu na to, że podmioty prowadzące tego typu działalność otrzymują fundusze unijne, a nie mogą tych pieniędzy należycie spożytkować wobec występującej bariery prawnej" - czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Stacje kontroli pojazdów, które obecnie funkcjonują, jako jeden z wydzielonych części szkoły są stacjami, które najczęściej istnieją już od kilkunastu lat, a w wielu przypadkach placówki te zdecydowały się na ich modernizację, która polegała na przebudowie budynku, wymianie wyposażenia kontrolno – pomiarowego. W większości przypadków nakłady na tego typu inwestycje pokrywane były jedynie w pewnej części ze środków placówki, natomiast w większym stopniu pokrywane były z różnego rodzaju dofinansowań m.in. z Unii Europejskiej lub z innych programów, np.: w zakresie dofinansowania rozwoju regionu.