statystyki

Obrońcy zamachowca z Bostonu chcą nowego procesu

18.08.2015, 13:59; Aktualizacja: 18.08.2015, 14:26

Adwokaci Dżochara Carnajewa skazanego na karę śmierci za przeprowadzenie zamachu na mecie maratonu w Bostonie w 2013 r. złożyli wniosek o nowy proces w innym sądzie, w którym członkowie ławy przysięgłych będą bezstronni.

Zdaniem prawników bostońscy ławnicy, którzy wydali wyrok śmierci na 21-latka, nie byli obiektywni, gdyż tak jak wszystkich innych mieszkańców miasta przepełniał ich gniew spowodowany tym, że w ataku zginęły trzy osoby, a aż 264 zostały ranne. Co więcej, pościg za dwoma zamachowcami (głównym pomysłodawcą ataku był starszy brat Dżochara Tamerlana, który zginął w wyniku strzelaniny z policją) był szeroko relacjonowany i na bieżąco komentowany przez media, co także znacząco ukształtowało z góry negatywny stosunek członków ławy przysięgłych do oskarżonego. Na dowód tego jego adwokaci przedstawili w sądzie długą listę publicznych wydarzeń zorganizowanych dla uczczenia pamięci ofiar zamachu (w tym nowych biegów miejskich i nowego miejskiego święta) czy symboli umieszczanych w miejscach publicznych (takie jak plakaty nawołujące do solidarności z ofiarami).


Pozostało jeszcze 32% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane