statystyki

Wikariak: Teoria gumki od majtek

autor: Sławomir Wikariak07.07.2015, 07:27; Aktualizacja: 07.07.2015, 08:29

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Komentarz tygodnia

Coś drgnęło i wygląda na to, że administracja publiczna zacznie wreszcie brać pod uwagę, czy udziela zamówień publicznych firmom zatrudniającym na umowach cywilno-prawnych, czy też na umowach o pracę. Tak przynajmniej odbieram zapowiedź wydania rządowych rekomendacji i wystosowany wcześniej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej apel do samorządowców, by wreszcie zaczęli stosować przepis pozwalający wymagać zatrudniania na etat. Choć obowiązuje on już pół roku z okładem, to przetargi, w których znalazł zastosowanie, wciąż należą do rzadkości. Dużo częściej można spotkać się z takimi jak ten na ochronę, zakończony niedawno przez wojewodę łódzkiego: wygrała firma płacąca ochroniarzom mniej niż 8 zł za godzinę. Gdyby zatrudniała na minimalną pensję, musieliby dostawać ok. 13 zł.

Zmiana podejścia cieszy, bo chociaż jestem za jak najszerszą swobodą działalności gospodarczej, to uważam, że państwo powinno walczyć z patologią – a za taką uważam pracę za mniej niż 8 zł. Tymczasem na razie państwo tak naprawdę tę patologię wymusza na przedsiębiorcach, stosując kryterium najniższej ceny i brak klauzul społecznych.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane