Zgodnie z nową regulacją prawną, nie jest możliwe prowadzenie egzekucji ze środków pochodzących z dotacji. Praktyka stosowania prawa pokazała jednak, że nawet po wprowadzeniu nowych przepisów dochodziło do sytuacji wzbudzających wiele wątpliwości.

Sąd Najwyższy rozwiał te wątpliwości orzeczeniem w sprawie egzekucji z rachunku bankowego fundacji, na koncie której znajdowały się środki pieniężne pochodzące z unijnego dofinansowania. W rozpoznawanej przez SN sprawie bank nie poinformował komornika, iż prócz majątku dłużnika na rachunku znajdują się także środki pochodzące z dotacji.

W uchwale z 26 lutego 2015r., (sygn. III CZP 104/14), Sąd Najwyższy szeroko wyjaśnił brzmienie przepisów prawnych w tym zakresie.

Najważniejszym wnioskiem płynącym z tego orzeczenia, było położenie nacisku na staranne postępowanie banku, który prowadzi rachunek dłużnika. Sąd podkreślił, że to właśnie on musi bacznie kontrolować, jakiego rodzaju środki znajdują się na rachunku klienta. A gdy okaże się, że mamy do czynienia z dotacją unijną, powinien też niezwłocznie poinformować o tym fakcie komornika. Jedyny wyjątek stanowi egzekucja wierzytelności powstałej w ramach projektu dłużnika, na który otrzymał on środki unijne.

Tomasz Kaczorowski, adwokat z kancelarii JKP we Wrocławiu