statystyki

Błąd medyczny trudno zdefiniować

01.07.2015, 07:29; Aktualizacja: 01.07.2015, 07:55

Trudności wynikają stąd, że niepowodzenie pewnych podejmowanych przez lekarza kroków niejednokrotnie nie jest wynikiem błędnych decyzji czy upływu zbyt dużej ilości czasu przy ich podejmowaniu. A często spowodowane jest po prostu rodzajem choroby, która dotknęła pacjenta, ograniczonymi możliwościami leczenia czy niemożnością wdrożenia określonych działań z uwagi procedury - pisze adw. Agnieszka Szczęsna-Krajewska.

Reklama


Ustawa z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U.2011.277.1634 z późn. zm) w art. 4 stanowi, że „Lekarz ma obowiązek wykonywać zawód, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością”.

Ta zasada jest tylko jedną z wytycznych, jakimi powinien kierować się lekarz przy wykonywaniu swoich obowiązków. Przekłada się ona także na interpretację prawną pojęć związanych z negatywnymi konsekwencjami jego działań. Chodzi oczywiście o błąd medyczny, nazywany też błędem w sztuce lekarskiej, czy też błędem leczniczym.

Wszystkie te pojęcia korelują z problemem prawnym: jak ocenić czy dane działanie lub zaniechanie lekarza stanowi zachowanie sprzeczne np. ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, czy było ono zgodne z zasadami etyki zawodowej oraz podejmowane z zachowaniem należytej staranności.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama