statystyki

Bez szans na szybką reformę janosikowego

autor: Tomasz Żółciak01.07.2015, 07:34; Aktualizacja: 01.07.2015, 09:27
Co dalej z janosikowym?

Co dalej z janosikowym?źródło: ShutterStock

Multimedialne slajdy zamiast projektu ustawy, propozycje zmian budzące wątpliwości ekspertów i mizerne szanse na uchwalenie projektu w tej kadencji Sejmu. Tak wygląda reforma subwencji wyrównawczej w wykonaniu resortu finansów.

Po ponad rocznym oczekiwaniu na propozycje Ministerstwa Finansów w sprawie zmian w janosikowym (wyrok TK w sprawie wpłat dokonywanych przez Mazowsze zapadł w marcu 2014 r.) samorządy podczas posiedzenia komisji wspólnej rządu i samorządu w końcu się dowiedziały, co zamierza zrobić resort. Plan zakłada m.in. dywersyfikację źródeł dochodów poprzez przyznanie JST udziału w podatku VAT, co miałoby zapewnić większą stabilizację dochodów oraz zmniejszyć wpływ cykli koniunkturalnych na ich dochody. Ujednolicone mają też być kryteria identyfikacji samorządów najbogatszych i najbiedniejszych z uwzględnieniem potencjału dochodowego i zróżnicowanych potrzeb wydatkowych (system wag). Wprowadzone mają być progi ograniczające wysokość wpłat, co w ocenie resortu zabezpieczy jednostki wpłacające przed nadmiernym ubytkiem dochodów.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane