Rozszerzenie zakresu stosowania przepisów unijnych o roszczenia w sprawach transgranicznych o wartości do 10 tys. euro, możliwość doręczania wielu dokumentów drogą elektroniczną oraz nałożenie na sądy obowiązku przeprowadzania rozpraw i postępowania dowodowego przez wideo- lub telekonferencję - to tylko niektóre z uzgodnionych już zmian zawartych w nowym rozporządzeniu unijnym zmieniającym obowiązujące prawo dotyczące europejskiego postępowania w sprawie drobnych roszczeń.

Jak poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości, ambasadorowie krajów członkowskich UE zatwierdzili tekst nowelizacji rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 861/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiające europejskie postępowanie w sprawie drobnych roszczeń oraz rozporządzenie (WE) nr 1896/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. ustanawiające postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty.

Nowa regulacja ma ułatwić dochodzenie w postępowaniu ponadgranicznym roszczeń o niewielkiej wartości. Dotychczas próg ten wynosił 2 tys. euro, co znacząco ograniczało dostęp do postępowania dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Jak wynika z szacunków Komisji Europejskiej, roszczenia na kwotę od 2 do 10 tys. to ok. 30 proc. wszystkich roszczeń dochodzonych przez przedsiębiorstwa w sprawach transgranicznych.

Rozszerzona zostanie także sama definicja spraw transgranicznych, gdyż dotąd spory między stronami, które mają swoje siedziby w tym samym państwie członkowskim UE, zawierające istotny element transgraniczny, pozostawały poza zakresem stosowania rozporządzenia. Chodzi m.in. o sytuacje, gdy miejsce wykonania umowy znajduje się w innym państwie członkowskim (np. w przypadku umowy dzierżawy obiektu wakacyjnego znajdującego się w innym kraju unijnym) lub gdy miejsce wystąpienia zdarzenia wywołującego szkodę znajduje się w innym państwie (np. jeżeli strony uczestniczą w wypadku samochodowym w regionie przygranicznym znajdującym się w innym państwie członkowskim). Po wprowadzeniu zmian europejskie postępowanie w sprawie drobnych roszczeń będzie mogło objąć wszystkie sprawy zawierające element transgraniczny, w tym sprawy, w które zaangażowane są państwa trzecie.

W końcu możliwe ma się stać doręczanie dokumentów drogą elektroniczną, a sądy będą zobowiązane do przeprowadzania rozpraw i postępowania dowodowego przez tele- bądź wideokonferencję.

Nowa regulacja przewiduje także ustanowienie maksymalnego pułapu opłat sądowych za wnoszenie pozwów, obliczanego jako odsetek wartości roszczenia. Wszystkie państwa UE mają też wprowadzić środki płatnicze umożliwiające uiszczanie opłat sądowych online.