statystyki

Usługi płatnicze: Posłowie piszą ustawę dla dwóch firm. I się z tym nie kryją

autor: Patryk Słowik30.06.2015, 07:22; Aktualizacja: 30.06.2015, 14:00
złote karty kredytowe

Chodzi o to, aby rynek nie został zdominowany przez karty Visa i MasterCard.źródło: ShutterStock

Do laski marszałkowskiej wpłynął projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Jak przyznają sami wnioskodawcy, zyskają przede wszystkim dwie firmy. „Projekt opracowywano, uwzględniając w szczególności opinie podmiotów, które będą potencjalnymi adresatami projektowanego art. 179a (Diners Club Polska sp. z o.o. oraz American Express Services Europe Limited sp. z o.o. Oddział w Polsce)” – czytamy w uzasadnieniu.

Reklama


Reklama


Jak podkreślają wnioskodawcy, „podmioty te wskazywały, że brak nowelizacji zagrozi ich interesom (muszą mieć czas na zmianę profilu swojej działalności i dostosowanie modelu biznesowego do nowych rozwiązań unijnych), co może doprowadzić do zaprzestania przez nie działalności na terytorium Polski, a w następstwie ograniczona zostanie konkurencyjność na rynku kart płatniczych”.

Projekt jest efektem unijnego rozporządzenia 2015/751, w którym określono restrykcyjne limity stawek opłaty interchange (0,2–0,3 proc. wartości transakcji). Diners Club i American Express – firmy oferujące przede wszystkim luksusowe karty – chcą pobierać prowizje znacznie wyższe. Rozporządzenie przewiduje możliwość 3,5-letniego zwolnienia niektórych z restrykcji. I właśnie taka ma być rola nowelizacji. Innymi słowy: w najbliższych latach część firm będzie musiała stosować się do niskich stawek, zaś te zwolnione – nie. Co ciekawe, projekt został złożony jako poselski. A to oznacza, że nie będzie podlegał konsultacjom.

Katarzyna Fatyga, dyrektor generalny Diners Club, zaznacza, że prace nad wprowadzeniem okresu przejściowego są prowadzone nie tylko w Polsce, lecz także np. w Wielkiej Brytanii.

– Beneficjentami czasowego wyłączenia będą nie tylko funkcjonujące dziś systemy trójstronne, lecz także nowe, które zdecydują się rozpocząć działalność na terytorium Polski. A także sam rynek i jego uczestnicy, którzy w razie braku wyłączenia stanęliby przed wizją rynku ściśle duopolistycznego – twierdzi Fatyga.

Chodzi o to, aby rynek nie został zdominowany przez karty Visa i MasterCard.

W podobnym tonie wypowiadają się posłowie. Jak twierdzą, unijne przepisy pozwalają na wprowadzenie okresu przejściowego dla przedsiębiorców oferujących trójstronne systemy płatnicze, więc trudno mówić o robieniu czegokolwiek zdrożnego. Celem – jak przekonują – jest wsparcie niedużych podmiotów.

Ta argumentacja jednak zupełnie nie trafia do prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezarego Kaźmierczaka.

– Naturalnie popieramy przyznanie tym firmom urzędowego papieru na łatwe zarobienie kilkuset milionów złotych: popieranie konkretnych firm, konkretnych ludzi, a nie jakiegoś anonimowego biznesu, to jest właściwy kierunek – wyzłośliwia się Kaźmierczak.

Jak dodaje – już na poważnie – lepiej by się jednak stało, gdyby polscy politycy zaczęli myśleć o ułatwieniach (acz niekoniecznie w postaci ulg) dla wszystkich przedsiębiorców, a nie tylko niektórych.

Etap legislacyjny

Projekt złożony do laski marszałkowskiej

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • znawca tematu(2015-07-01 00:48) Odpowiedz 00

    Poważnie?! Czy ktoś się łudził, że przeciętny parlamentarzysta jest mądrzejszy niż średnio rozgarnięta dżdżownica?

  • Jacek(2015-07-01 01:34) Odpowiedz 00

    Strasznie powokacyjny jezyk. Systemy 3-stronne sa inne niz 4-stronne, bo nie ma w nich bankow. Dlaczego dyrektywa Europejska ma byc zawsze najlepsza? Moze sa praktyczne powody dla ktorych system 3-stronny powinien byc wylaczony z pod dyrektywy, ktora byla napisana specyficznie dla regulowania systemow 4-stronnych?

  • anpolade(2015-07-01 05:27) Odpowiedz 00

    Do WWalemar
    Polska pod zaborem rosyjskiem dobrze stała.Budowano. A pod zaborem UE , którą założyli Twoi kolesie Niemcy z Francuzami, Poska została zrujnowana. Po upadku socjalizmu w Polsce rządzą przede wszystkim raczej wrogowie Polski, patrząc nawet na to jak w sejmie głosują i jakie ustawy wychodzą.

  • anpolade(2015-07-01 05:33) Odpowiedz 00

    Jeszcze raz do WWalemar
    A może tak oddacie ziemie? W końcu słowianie byli aż do rzeki Łaby. Dopóki wasza pazerność nie zajęła tych terenów. A jak Chrobry chciał odbić te ziemie to ukochany papież, który był po waszej stronie wysłal spowiednika, który go otruł.Oddajcie ziemie po Łabę a my ją podzielimy.
    Południowa część dla Czech, środkowa dla Polski a północna dla Rosji. Wszak Rosjanie to też słowianie gwoli prawdy. Więc zamknij chape i nie szczekaj.

  • olo(2015-06-30 14:54) Odpowiedz 00

    Czy tych poslow wybraly sobie firmy? Kiedys mi sie wydawalo, ze to narod wybiera sobie poslow, ktorzy robia wszystko, aby spelnic swoje obietnice wyborcze dane wlasnie wyborcom. Cos ta polska kolebka urzedactwa cuchnie.

  • EWA(2015-07-01 12:46) Odpowiedz 00

    przy korycie to malo - oszusci sa w Polsce wszedzie! - nie ma dziedziny, zeby bezkarnie zlodzieje nie kradli nam praw, nie kradli naszych pieniedzy i naszego szczescia przez to na co dzien!

    oni sie juz z niczym nie kryja! bo nikt z nich jak juz oplacicie go naszymi pieniedzmi - pensja znaczy - za nic nie odpowiada! to jest nie panstwo polskie- to jest Sodoma i Gomorra! - otoz to!

  • Gdzie jest CBA. POsłowie za darmo tego nie zrobili(2015-06-30 17:02) Odpowiedz 00

    ********** nawet się z tym nie kryją.
    A potem PO się dziwi że naród ma dosyć tych oszustów przy korycie

  • qaduq(2015-06-30 22:32) Odpowiedz 00

    To piękny i zapewne bezinteresowny przykład popierania biznesu. Jakieś pól miliarda do kasy firm ma się nijak do satysfakcji moralnej za wykonanie dobrej społecznie roboty. Czy Polacy muszą korzystać z kart tych ekskluzywnych firm? Mam nadzieję, że spopularyzowanie ich nazwy pójdzie w parze z podaniem nazwisk posłów inicjatorow ustawy oraz głosującymi za jej wsparciem. To prawdziwi ludzie honoru. Dziwne tylko, że na podobnych specjalistów we wrażym języku mówią wor w zakonie, co znaczy złodziej w prawie. No, ale tak mogą oceniać tylko barbarzyńcy, nieprawdaż

  • ala(2015-07-01 00:12) Odpowiedz 00

    Oby szybko ich co

  • WWalemar(2015-07-01 02:12) Odpowiedz 01

    Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, o Polsce i Śląsku: "Dać Polsce Śląsk to tak, jak dać małpie zegarek. No i po 80 latach widać, że małpa zegarek zepsuła."
    A małpy to się trzyma w klatkach albo na łańcuchu!
    Był Majdan w Kijowie - czas na Śląski Majdan, polskie mohery raus ze Śląska!
    Poloki to ta sama brudna rasa co ruskie!
    Jaki jest JEDYNY sukces polskiej gospodarki?? Wyżebrane niemieckie pieniądze z EU hahahaha
    poloki to są podludzie nie zasługom na ta piękna ziemia, poloki to slurzonce, białe murzyni, śmieci Europy, polak to makumba dla pana Ślązaka albo Niemca!
    Mój Majster tak mówi polki to się nadają ino na P Putzfrauen albo Prostituirte -sprzątaczki albo prostytutki, a poloki ino na Penner - menele i racjo mo!
    najwienksze szczenscie dla poloka to zbierac smieci albo kartoffle u Niemieckiego Bauera potem kupic stary uzywany Niemiecki Volkswagen od Pana Niemca albo Pana Slonzaka przyjechać nim Niemieckom Autobahnom i sie chwalic nim u innych poloczkow!
    Polaki to się ina nadajom na mienso armatnie żeby ich poslac na wojna z ruskimi albo arabami co by robili miejsce dla cywilizowanych krajów!
    A polskie baby nadajom się ino do tego żeby sluzyc i sprzedawac ich ciala!
    Hirschberg a nie jelenia góra, Hindenburg nie zabrze, Breslau nie wroclaw i Stettin nie szczecin! OBERSCHLESIEN nie śląsk, POMMERN nie pomorze!
    Niech Śląsk wróci na swoje miejsce do BUNDESREPUBLIK DEUTSCHLAND!
    Glück auf, Kameraden - Oberschlesien bleibt deutsch!