statystyki

Testamenty: Syn odnaleziony dopiero w apelacji

autor: Ewa Maria Radlińska25.06.2015, 08:04; Aktualizacja: 25.06.2015, 12:01
Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku jest postępowaniem, w którym sąd działa z urzędu

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku jest postępowaniem, w którym sąd działa z urzęduźródło: ShutterStock

Stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym może nastąpić na rzecz innych spadkobierców niż ci, którzy zostali wskazani we wniosku, a także na innej podstawie powołania.

TEZA W postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku rola sądu jest determinowana ustawowym obowiązkiem działania z urzędu, a rozstrzygnięcie zapada niezależnie od wniosków i stanowiska stron, lecz stosownie do wyników postępowania dowodowego oraz norm prawa materialnego, mających zastosowanie w danym stanie faktycznym.

STAN FAKTYCZNY Wnioskodawczyni B. G. wniosła o stwierdzenie nabycia spadku po J. P., zmarłym w 1998 r. Wskazała, że spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu ani spadkobierców ustawowych. Jednocześnie z treści wniosku wynikało, że w skład spadku wchodzi udział w wysokości 3/6 części współwłasności gospodarstwa rolnego. Wnioskodawczyni wskazała, że jest siostrą zmarłej żony spadkodawcy.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane