Chomikuj.pl ma sam wyszukiwać i blokować pirackie filmy

autor: Sławomit Wikariak22.06.2015, 07:29; Aktualizacja: 22.06.2015, 07:36
młotek, klawiatura, sąd, komputer, internet

Na serwis hostingujący nałożono obowiązek, który ma zapobiegać przyszłym naruszeniomźródło: ShutterStock

To wyrok bez precedensu. Serwis internetowy, za pośrednictwem którego użytkownicy dzielą się między sobą plikami, ma na własną rękę wyszukiwać nielegalne kopie trzech polskich produkcji i uniemożliwiać internautom dostęp do nich

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • Viki55(2015-06-22 19:04) Zgłoś naruszenie 00

    A to niby dlaczego zwykłe szaraki miałyby zobaczyć za swoje zebrane z mozołem punkciki filmy „Katyń” i „Wenecja”? Oni mają czytać wyborczą i oglądać TVN! :haha:
    Że to niby prawem nazwać można? :haha: Za Kulczyka niech się wezmą łobuzy! :zly: Batoników szukają... a miliardy uciekają na boku.. :zly:

    Odpowiedz
  • Telekinoman(2015-06-22 16:40) Zgłoś naruszenie 00

    Filmy "Dzień świra" i "Katyń" - już wiele razy były emitowane w TV, nawet niedawno w DVB-T, -i kto tylko chciał, mógł sobie nagrać je na własny dysk, pen itd. Katyń był wydany też na płytach DVD jako dodatek do czasopism -mam taką płytę, w kartonowej okładce - wydaną z Gazetą Wyborczą. Ponoć filmy już raz rozpowszechnione publicznie, w kinach, w TV, na płytach, można legalnie pobierać w Internecie- choćby z takich serwisów jak Chomikuj?

    Odpowiedz
  • noja(2015-06-22 17:14) Zgłoś naruszenie 00

    Mnie zastanawia jedno, czy wyrok który stoi jawnie w sprzeczności z literalnym i jasnym brzmieniem paragrafu, nie jest przestępstwem popełnianym ... przez sąd?

    Odpowiedz
  • amerykańska temida(2015-06-22 09:10) Zgłoś naruszenie 00

    To przełomowe orzeczenie– mówi prof. Elżbieta Traple, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego i partner w kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy, czyli co kierunek orzecznictwa precedensowego ? ale jesteśmy amerykańscy, czyli odrzucamy rozpatrywanie spraw podobnych i będziemy orzekać z buta !

    Odpowiedz
  • ja(2015-06-22 17:26) Zgłoś naruszenie 00

    no to se będą raz w miesiacu wpisywac, no ale mozee w wynikach nie bedzie akurat... bo inne data center i problem z glowy :P

    Prawo dla prawa... : P

    Odpowiedz
  • copy(2015-06-22 18:49) Zgłoś naruszenie 00

    Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes

    Odpowiedz
  • bang(2015-06-22 22:56) Zgłoś naruszenie 00

    @Telekinoman, niestety nie jest to prawda.
    Prawa autorskie majątkowe trwają przez 70 (!!!) lat od śmierci twórcy i pierwsze rozpowszechnianie nie ma tu nic do rzeczy. Istnieje coś takiego jak wyczerpanie prawa, ale ono dotyczy wyłącznie konkretnego egzemplarza utworu, tzn. jeżeli kupiłeś płytę DVD, to możesz ją odsprzedać bez zgody uprawnionego (gdyby nie było wyczerpania, to i na to musielibyśmy uzyskiwać zgodę).

    A wyrok moim zdaniem upadnie w drugiej instancji.

    Odpowiedz
  • n3t5ky(2015-06-23 00:15) Zgłoś naruszenie 00

    @Telekinoman

    pobierać możesz filmy i muzykę do woli, nie możesz udostępniać

    Odpowiedz
  • Andrzej(2015-06-23 18:50) Zgłoś naruszenie 00

    Zamiast dziwacznej ,,wiarygodnej informacji'' powinno być orzeczenie sądu, prokuratora lub policji. Kto ma decydować o naruszeniu prawa w państwie prawa?

    Odpowiedz
  • kami(2015-07-22 13:48) Zgłoś naruszenie 00

    ten wyrok wygląda jakby sędzia wziął w łape od producentów tych filmów, a sam wyrok jest sprzeczny z polskim prawem, kiedy w koncu panstwo polskie zabierze się za skorumpowanych sędziów?

    Odpowiedz
  • human(2015-06-22 13:23) Zgłoś naruszenie 01

    Trzeba być świrem by oglądac Dzień Świra itd... Nieudacznicy zawsze szukają okazji by wmówić innym że moje dzieło to WIELKA RZECZ.

    Odpowiedz