NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa zaapelowała do europosłów, aby zainteresowali się patologicznym warunkami zatrudnienia w polskich sądach.

W petycji wystosowanej do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schultza polscy związkowcy wyliczają liczne przypadki łamania ich praw pracowniczych, w tym m.in. dyskryminację w zatrudnieniu poprzez "wynajmowanie" pracowników za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej, nierówność traktowania, mobbing ze strony sędziów i przełożonych, nagminne przekraczanie maksymalnych dopuszczalnych norm czasu pracy bez wypłaty wynagrodzenia za nadgodziny, nieprzestrzeganie przepisów BHP, nieprawidłowości przy wypowiadaniu umów oraz stosowanie niejasnych, arbitralnych kryteriów oceny pracowników.

Związkowcy skarżą się także, że braki etatowe w sądach powszechnych są coraz częściej uzupełniane poprzez korzystanie z usług agencji pracy tymczasowej, a często zmieniające się i nieprecyzyjne przepisy dotyczące ich grupy zawodowej prowadzą do stopniowej deprecjacji ich profesji.