Sejm uchwalił 27 maja nowelizację kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw, które przewidują m.in. rozszerzenie reguł dotyczących elektronicznego postępowania upominawczego na inne postępowania, wprowadzenie elektronicznego biura podawczego w "tradycyjnych" sprawach cywilnych oraz dopuszczenie elektronicznego zajęcia rachunku bankowego.

Ponadto informatyzacja postępowania cywilnego obejmuje wprowadzenie rozróżnienia dowodu z dokumentów zawierających tekst oraz innych dokumentów – np. z zapisem obrazu i dźwięku, zmiany w przeprowadzaniu posiedzenia i dowodu za pomocą urządzeń umożliwiających dokonanie czynności na odległość, wprowadzenie elektronicznej licytacji nieruchomości oraz obligatoryjnego przesyłania korespondencji między komornikami sądowymi, organami podatkowymi i administracyjnymi organami egzekucyjnymi.

Nowelizacja liberalizuje także przepisy dotyczące formy czynności prawnych, wprowadzając m.in. materialnoprawną definicję dokumentu i dokumentowej formy czynności prawne.

Istotnym elementem reformy jest również ograniczenie kognicji sądów obejmujące przede wszystkim rozszerzenie kompetencji referendarzy sądowych w postępowaniu upominawczym (będą mogli wykonywać wszystkie czynności), postępowaniu w sprawach depozytowych (za wyjątkiem likwidacji depozytu) oraz w postępowaniu egzekucyjnym(będzie mógł wykonywać wszystkie czynności zastrzeżone dla sądu oprócz stosowania środków przymusu i niektórych innych czynności).

Zmianie ulegną przepisy dotyczące niektórych czynności procesowych. Sędzia, którego dotyczy wniosek o wyłączenie, nie będzie wstrzymywał się od udziału w czynnościach - dopiero w przypadku uwzględnienia wniosku sąd zdecyduje o zniesieniu postępowania toczącego się z jego udziałem. Możliwe stanie się też wydawanie wyroku na posiedzeniu niejawnym, czyli nie będzie potrzeby wyznaczania posiedzenia jawnego w razie spełnienia przesłanek określonych w przepisie.

Ponadto nowelizacja przewiduje możliwość uzupełnienia podstaw odrzucenia skargi na czynności referendarza i powierzenie referendarzom czynności w postępowaniu upominawczym i w sprawach depozytowych z wyłączeniem przypadków likwidacji depozytu, ograniczenie katalogu czynności komornika podlegających zaskarżeniu, zmiany dotyczące instytucji poszukiwania majątku dłużnika i wprowadzenie komorniczego wyjawienia majątku (ograniczenie zakresu stosowania poszukiwania majątku wpłynie na obniżenie kosztów egzekucji) oraz rezygnację z wymogu nadawania klauzuli w razie przejścia uprawnień wierzyciela na inną osobę w trakcie postępowania egzekucyjnego. W myśl nowych przepisów wierzyciel nie będzie już musiał co do zasady wskazywać składników majątku dłużnika, a komornik będzie zobligowany prowadzić egzekucję ze wszystkich znanych mu składników za wyjątkiem nieruchomości-tu potrzebny będzie wniosek wierzyciela.

Jeśli chodzi o zmiany innych aktów prawnych, to zakłada się m.in. wprowadzenie baz danych dotyczących profesjonalnych pełnomocników procesowych oraz rejestru spadkowego prowadzonego w systemie informatycznym utworzonych przez Krajową Radę Notarialną. W rejestrze będą ujawniane wszystkie akty poświadczenia dziedziczenia oraz postawienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, a też o uchyleniu lub zmianie takiego postanowienia.