statystyki

Alkolocki zaskoczyły prawodawców

autor: Piotr Szymaniak21.05.2015, 00:00; Aktualizacja: 21.05.2015, 07:43

Pijani kierowcy mogą się już ubiegać o możliwość jazdy z blokadą alkoholową. Jednak nawet jeśli sąd się przychyli do tej prośby, to i tak pozostanie ona niewykonalna.

Reklama


Przepisy o alkolockach obowiązują od poniedziałku. Zostały wprowadzone tzw. ustawą o pijanych kierowcach, która zmieniła m.in. kodeks karny wykonawczy i ustawę – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2015 r. poz. 541).

W zamyśle pomysłodawców ustawy alkolocki miały stanowić dodatkową represję dla kierowców, którym odebrano prawo jazdy za kierowanie w stanie nietrzeźwości. Podsądni mieli być zobligowani do ich stosowania po upływie okresu, na który zostało im zabrane prawo jazdy.

Jednak w trakcie prac nad ustawą – na skutek krytyki ekspertów – zupełnie zmieniono filozofię zastosowania blokad alkoholowych. Dziś mają one być szansą na skrócenie zakazu prowadzenia pojazdu – skazany będzie mógł wsiąść za kółko wcześniej, pod warunkiem że auto ma alkoblokadę. Kłopot w tym, że do dziś nie powstały przepisy określające wymagania dla tych urządzeń. Szansa zostaje więc na papierze.


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Lesio z 4b(2015-05-21 14:23) Zgłoś naruszenie 00

    "Eksperci zwracają uwagę, że jeżeli wdraża się ustawę, która wiąże się z wydaniem rozporządzeń, to już w momencie jej uchwalania powinny być znane ich projekty." Ja też tak twierdzę - Lesio z 4 b. Czy to znaczy, że jestem ekspertem???

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama