statystyki

Masowe podsłuchy telefoniczne nielegalne

12.05.2015, 10:39; Aktualizacja: 12.05.2015, 11:42

Masowe gromadzenie danych telefonicznych przez amerykańską Narodową Agencję Bezpieczeństwa (NSA) jest bezprawne - uznał jednogłośnie federalny sąd apelacyjny w Waszyngtonie, przekreślając tym samym decyzję sądu I instancji. Zdaniem sądu odwoławczego rząd zbyt rozszerzająco interpretował przepisy tylko po to, aby umożliwić prowadzenie podsłuchów na "zdumiewającą skalę".

Reklama


W swojej prawie 100-stronnicowej decyzji sąd apelacyjny nie pozostawił żadnych wątpliwości, że program masowego zbierania danych telefonicznych przez NSA wyszedł daleko poza upoważnienie, jakie znalazło się kontrowersyjnej ustawie antyterrorystycznej znanej jako Patriot Act. W szczególności zaś sąd jednoznacznie odrzucił rządową interpretację tzw. sekcji 215, którą administracja George'a W. Busha od 2006 r. przywoływała jako podstawę prawną gromadzenia informacji o rozmowach telefonicznych. Wszystko to odbywało się przy współpracy z największymi firmami telefonicznymi dostarczającymi NSA danych o tym, kto dzwonił, jak długo i kiedy rozmawiał. Sąd apelacyjny stwierdził, że praktyka ta miała charakter bezprawny, gdyż opierała się na wadliwej, zbyt daleko idącej wykładni przepisów.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama