statystyki

Przy zwrocie niesłusznie uzyskanych korzyści liczy się konkretna decyzja

autor: Michał Culepa12.05.2015, 07:50; Aktualizacja: 12.05.2015, 11:00

Skarb Państwa może dochodzić zwrotu niesłusznie uzyskanych korzyści z majątku państwowego na podstawie ustawy z 1990 r. tylko wówczas, gdy do uszczerbku z majątku doszło bezpośrednio w wyniku czynności prawnej lub decyzji administracyjnej przenoszącej własność lub inne prawa majątkowe.

Sprawa dotyczyła odszkodowania, jakiego zażądało w imieniu Skarbu Państwa Nadleśnictwo Lasów Państwowych w N. od Kazimierza G., Jerzego G. i Heleny S. Pozwani w 1989 r. uzyskali sądownie prawo do rekompensat za mienie zabużańskie. Wyrok w tej sprawie zapadł jeszcze w czerwcu 1989 r., natomiast ponad 9 lat później kierownik Urzędu Rejonowego w K. wydał zaświadczenie dotyczące wysokości rekompensat – opiewało ono na 5 mln zł. Przez następne 5 lat na podstawie wyroku i zaświadczenia urzędu rejonowego G. i S. nabyli od Skarbu Państwa wiele nieruchomości – głównie leśnych – które odsprzedali z dużym zyskiem.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane