Z raportu Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej wynika, że organy wymiaru sprawiedliwości powinny w jeszcze większym stopniu brać pod uwagę potrzeby dzieci biorących udział w postępowaniach sądowych.

Raport powstał w oparciu o badania przeprowadzone w 10 krajach członkowskich UE.

Wynika z niego, że w ostatnich latach poszanowanie prawa dziecka do bycia wysłuchanym rośnie, w szczególności w postępowaniach karnych. Trochę gorzej jest natomiast w sprawach cywilnych. Tam dziecko wysłuchiwane jest dużo rzadziej.

Autorzy raportu zauważają także, że praktyka informowania dzieci o ich prawach, jak również przebiegu przesłuchania i postępowania jest bardzo zróżnicowana. Jednak we wszystkich państwach członkowskich najsłabszym punktem okazuje się być procedura przekazywania informacji o treści orzeczenia sądowego. Badanie pokazuje natomiast, że odpowiednie materiały informacyjne dostosowane do wieku dzieci mogą poprawić sytuację i zwiększyć ich zaufanie do wymiaru sprawiedliwości.

Pomimo, iż autorzy raportu nie pozostawiają złudzeń, iż wiele jeszcze trzeba zrobić, aby wymiar sprawiedliwości był naprawdę przyjazny dzieciom, to zauważają wysiłki państw zmierzające do poprawy sytuacji. I w tym celu publikują informacje na temat zaobserwowanych dobrych praktyk.

PS/źródło:HFPC