statystyki

Kolejny krok w kierunku unijnych gwarancji procesowych

07.05.2015, 15:15; Aktualizacja: 07.05.2015, 16:16

Każda osoba oskarżona lub podejrzana o popełnienie przestępstwa, bądź wobec której wydano europejski nakaz aresztowania, będzie miała dostęp do pomocy prawnej finansowanej przez państwo członkowskie UE, jeśli jej samej nie stać na prawnika - tak zdecydowali posłowie Parlamentu Europejskiego pracujący nad dyrektywą w sprawie wzmocnienia zasady domniemania niewinności oraz dyrektywą o tymczasowej pomocy prawnej.

Reklama


Europosłowie zagłosowali w tym tygodniu za rozszerzeniem pierwotnego zakresu dyrektywy, uznając, że wszyscy oskarżeni i podejrzani powinni mieć prawo zarówno do tymczasowej, jak i "zwykłej" pomocy prawnej. W pierwszy przypadku oznacza to, że każdemu zatrzymanemu (jeśli sobie tego zażyczy), niezwłocznie po pozbawieniu wolności i jeszcze przed przesłuchaniem, zostanie przyznana pomoc tymczasowego prawnika z urzędu do czasu ustanowienia stałej pomocy prawnej z urzędu przez sąd lub prokuraturę. W przypadku "zwykłej" pomocy prawnej państwa członkowskie UE będą zobowiązane do pokrycia kosztów obrony oraz procesu sądowego takich osób na wszystkich etapach postępowania.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama