statystyki

Fikcja doręczenia nie tylko dla Poczty Polskiej

autor: Anna Krzyżanowska06.05.2015, 07:36; Aktualizacja: 06.05.2015, 07:56

Dostępność do sądu musi być realna. Sytuacja, w której strona nie ma jasności, za pośrednictwem jakiej firmy powinna wysłać pismo procesowe, budzi wątpliwości konstytucyjne.

Reklama


Problem dotyczy aktualnego brzmienia art. 83 par. 3 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm. – dalej p.p.s.a.) oraz art. 165 par. 2 kodeksu postępowania cywilnego. W ich myśl jedynie osobom korzystającym z usług Poczty Polskiej przysługuje domniemanie wniesienia pisma do sądu w dacie jego nadania. Tylko bowiem jej – na podstawie art. 178 ust. 1 ustawy – Prawo pocztowe (Dz.U. z 2012 r. poz. 1529) – przysługuje status operatora wyznaczonego. W przypadku innych operatorów liczy się już data wpływu pisma do sądu.

Wątpliwe rozwiązanie

Sytuacja, z jaką mamy do czynienia, rodzi wątpliwości co do zgodności istniejących regulacji z konstytucją, a dokładnie z konstytucyjną zasadą prawa do sądu – twierdzi Zbigniew Krüger, adwokat z kancelarii Krüger & Partnerzy.


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama