statystyki

Niedopuszczalna darowizna mortis causa

27.04.2015, 06:42; Aktualizacja: 27.04.2015, 06:50
Iwona Mazurkiewicz, prawnik, doktorantka WPiA UW, aplikantka adwokacka

Iwona Mazurkiewicz, prawnik, doktorantka WPiA UW, aplikantka adwokackaźródło: Materiały Prasowe

Zagadnienie darowizny na wypadek śmierci od lat budzi wiele wątpliwości. Jak dotąd Sąd Najwyższy nie zdołał ich rozwiać. Przeciwnie, raczej je pogłębił.

Reklama


W polskim systemie prawnym, który nie reguluje wprost jej dopuszczalności, rolę ustawodawcy przejął niejako Sąd Najwyższy, który raz na jakiś czas podejmuje się wykładni powyższego zagadnienia. Niemniej jednak uchwały podejmowane przez sąd, paradoksalnie, nie rozstrzygają wątpliwości, wręcz przeciwnie: pogłębiają je, zostawiając zagadnienie darowizn mortis causa z coraz większą ilością pytań bez odpowiedzi. Ostatnim ważnym głosem w sprawie była uchwała Sądu Najwyższego z 13 grudnia 2013 r. (sygn. III CZP79/2013). Sąd stanął na stanowisku, iż „dopuszczalne jest zawarcie umowy darowizny na wypadek śmierci, jeżeli jej przedmiotem są konkretne rzeczy lub prawa, a umowa nie jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego”. 


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama