statystyki

Sprawiedliwość spóźniona jest zaprzeczeniem sprawiedliwości

16.04.2015, 07:02; Aktualizacja: 16.04.2015, 07:44

Nie ma nic gorszego dla jakości i szybkości postępowań sądowych, jak forsowana przez ministerstwo sprawiedliwości zasada niezwłocznego nadawania biegu wszystkim sprawom w referacie sędziego.

Reklama


19 lat - tyle trwał proces dotyczący zabójstwa kobiety zakończony w ubiegłym roku przed warszawskim sądem apelacyjnym (sygn. akt II AKa 261/14). Sprawca dostał karę 15 lat pozbawienia wolności. Fakt, że postępowanie to było skomplikowanym procesem poszlakowym. To zaś wymaga od sądu niemalże precyzji chirurgicznej w ułożeniu całości stanu faktycznego sprawy z drobnych elementów układanki. Czy jednak nie można było tego zrobić szybciej?

- Długotrwałość postępowań to najpoważniejszy problem wymiaru sprawiedliwości. Z całą pewnością nie jest to normalna sytuacja, gdy sprawa toczy się przez kilka lat, a co dopiero, gdy mówimy o dwóch dekadach. Jestem przekonany, że nie odpowiadają za to orzekający sędziowie, czy prowadzący postępowania przygotowawcze prokuratorzy - podkreśla prokurator Jacek Skała, przewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury.

- Sytuacja, w której do wydania prawomocnego wyroku dochodzi prawie po 20 latach od daty czynu, bez wątpienia nie jest pożądana. W tym przypadku sądy miały jednak do czynienia z trudną, opartą o dowody poszlakowe i dość pobieżnie przygotowaną przez prokuraturę sprawą. Sprawa rozpoznawana była w I instancji trzykrotnie, zaś na treść prawomocnego wyroku wpłynęły nieznane wcześniej możliwości w zakresie identyfikacji DNA oraz zeznania świadków zidentyfikowanych i przesłuchanych dopiero przed sądem - tłumaczy długotrwałość postępowania adwokat Radosław Baszuk. Przyznaje, że jest to sytuacja nienormalna, ale czasami konieczna.


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • Piotrek(2015-04-17 07:17) Zgłoś naruszenie 00

  Nie wiem czy wszędzie tak jest, ale zgadzam się z postulatami wyznaczania nowych spraw po zakończeniu starych. To co mówi Puchalski ma sens. Dwa razy uczestniczyłem w rozprawach i widziałem jak sędzia 5 minut szukał, gdzie tu wepchać kolejny termin mojej rozprawy bo, mówił ma wszystkie prowadozne. Ja wnosiłem o szybki nowy termin bo sprawa prosta, a on termin mi dał za 4 miesiące. Potem apelacja strony i było podobnie i ponad rok trwała moja sprawa.
  Także coś w tym jest.. Gdybym od razu wiedział, że moja sprawa będzie za rok ale skończy się od razu to chyba wolę taką opcję.
  pozdrawiam

  Odpowiedz
 • ...(2015-04-16 15:40) Zgłoś naruszenie 00

  Zapytajcie sędziów, co o tym myślą. Opublikujcie wszystkie postulaty. Tak działa trust mózgów. Ale, ale zaraz zaraz przecież nikogo nie obchodzi co myślą sędziowie czyli adresaci wszystkich pseudoreform. Mogę sypać pomysłami jak z rękawa i to od razu. Tylko po co, skoro władza wie lepiej. Tak na krótko. Sprawy wg kolejności wpływu, świadków słuchamy w każdy możliwy sposób (telefon, wideokonferencja) zawiadamiamy i wzywamy świadków, strony, pełnomocników na telefon, faks i email. Jeżeli nie możemy przesłuchać świadka na terminie, to jest to problem strony, nie sądu. Adres, telefon i e-mail świadka ma być
  nie jest to co sąd to obchodzi. Pozwany jak wnioskuje świadków, ma ich przyprowadzić, albo zapewnić stawiennictwo. Mało? Mogę więcej. A i rozliczanie efektywności sędziów wyłącznie z merytorycznych rozstrzygnieć spraw i tych które kończą ugodą. przypadłby się przedsąd, żeby uwalać wariatów, pieniaczy i innych świrów. Pytam się kto złożył 15 mln spraw do sądu?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama