Prezydent podkreślił także wagę orzeczeń Trybunału odnoszących się do kwestii bezpieczeństwa i ochrony prywatności . Jak zaznaczył, TK wyznaczył dopuszczalne granice środków kontroli - np. podsłuchów, tak aby zapewnić prawa podmiotów postępowania sądowego czy śledczego bez naruszania prawa do prywatności.

Prezydent zaznaczył, że Trybunał jest podstawą państwa prawa, wycisza i kończy konflikty społeczne odnosząc prawo o standardów konstytucyjnych. Bronisław Komorowski wyraził nadzieję, ze przed końcem kadencji Sejm przyjmie przepisy o Trybunale Konstytucyjnym i pro-obywatelski pakiet zmian w sądownictwie. 

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński zwracał uwagę, że TK ma coraz więcej spraw do rozpatrzenia. W ubiegłym roku wpłynęło ich ponad 500, o 10 procent więcej niż w roku poprzednim. Zwrócił uwagę, że wiele do życzenia pozostawia tempo wprowadzania w życie rozstrzygnięć sądu konstytucyjnego: „Mam marzenie, aby orzecznictwo sądu konstytucyjnego było szanowane. Ale tak nie jest - 116 orzeczeń nie doczekało się reakcji prawodawcy” - powiedział Andrzej Rzepliński.