Miasta, które po reformie samorządowej wprowadzonej w 1999 r. utraciły status ośrodka wojewódzkiego i w związku z decyzją ówczesnych rad miejskich nie uzyskały praw powiatu, będą mogły je nabyć. Przewiduje to projekt nowelizacji ustawy o samorządzie powiatowym oraz kodeksu wyborczego, przygotowany przez senatorów PO.
Obecnie powiatami grodzkimi chcą zostać Ciechanów, Piła i Sieradz. – To szansa dla tych miast na rozwój i lepsze zarządzanie m.in. w obszarze szkolnictwa czy infrastruktury drogowej, choć jednocześnie wraz z uzyskaniem statusu miasta na prawach powiatu włodarzom przybędzie obowiązków – zauważa Jan Michalski, senator PO, reprezentant inicjatorów projektu.
Projekt senatorów zakłada też zmianę art. 390 kodeksu wyborczego (Dz.U. z 2011 r. nr 21, poz. 112 ze zm). Proponują, aby w przypadku wyborów do rady miasta po przywróceniu lub nadaniu statusu miasta na prawach powiatu z mocy prawa następowało wygaśnięcie mandatów dotychczasowych radnych w powiecie ziemskim, którzy stale zamieszkiwali lub zostali wybrani na obszarze okręgów wyborczych włączonych następnie do miasta powiatu.
Propozycję nowelizacji ustawy o samorządzie powiatowym przygotowali również posłowie PO. Ich projekt zakłada jednak niewielką zmianę. Zgodnie z nim prawo do uchwalania regulaminu organizacyjnego starostwa powiatowego miałaby nie rada powiatu, lecz jego zarząd. Ma to na celu ujednolicenie regulacji ustaw ustrojowych. Bowiem w myśl ustawy o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 594 ze zm.) i samorządzie województwa (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 596 ze zm.) regulaminy dla urzędu gminy i urzędu marszałkowskiego przyjmują organy wykonawcze samorządu – odpowiednio wójt, burmistrz i prezydent miasta (w drodze zarządzenia) oraz zarząd województwa (w drodze uchwały). Tymczasem w ustawie powiatowej kompetencja ta należy do właściwości rady gminy.
Obie nowelizacje mają wejść w życie w ciągu 14 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Etap legislacyjny
Konsultacje projektów ustaw