statystyki

Lewestam: Roztropność i mandaty

autor: Karolina Lewestam27.02.2015, 08:14
Karolina Lewestam etyk, Boston University i Uniwersytet Warszawski

Karolina Lewestam etyk, Boston University i Uniwersytet Warszawskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Reklama


Przed szkołą mojego dziecka jest parking, na którym zatrzymują auta podwożący dzieci rodzice. I tylko oni. Niektórzy wysadzają dzieci, machają im i z westchnieniem rury wydechowej odjeżdżają, spiesząc w zgiełk dnia. Inni decydują się na nagły wyskok z auta i poprawienie dziecku czapeczki czy kołnierza. Duża część towarzyszy latorośli do szkoły, by dziecko ani na moment nie znalazło się w bezpańskiej przestrzeni między matką a nauczycielem, gdzie małym ludziom mogą przecież przyjść do głowy najróżniejsze rzeczy. Dość, że kto parkuje, nie opuszcza auta na dłużej niż pięć minut. A i tak, gdy powróci, zastanie za wycieraczką ekspresowo wypisany mandat od Zarządu Dróg Miejskich.

Nie pomagają ani lamenty, ani sprint do auta spod szkolnej furtki, ani krzyk „No co pan!?” połączony z sugestywnym uderzaniem dłonią w zegarek. Przywoływanie niewinności dziatek, za których sprawą się parkuje, też nie wzrusza panów w odblaskowych kamizelkach, którzy spokojnie wyjaśniają, że robią to, co do nich należy, że samochód stał sam bez bilecika, że mandat trzeba dać i tyle, można napisać skargę, jak się ma taką potrzebę, ale oni nie radzą, bo wszystko tu się odbywa zgodnie z prawem. Mają przy tym rację najświętszą i absolutną. Nie zmienia to jednak faktu, że niemal każdy niesforny rodzic z mandatem w ręku czuje się zaszczutą ofiarą niesprawiedliwości.

Jak to możliwe, że człek jest winny, a zarazem pokrzywdzony? Jak można łamać przepisy i czuć się tak, jakby łamali nas? Skarb miasta okradać na groszy pięćdziesiąt i jednocześnie czuć się okradzionym z godności? Jadąc z mandatem na szybie i miotając pod nosem gromy na drogi miejskie, wiejskie i nijakie, musiałam raz jeszcze sobie przypomnieć, że moje odczucia nie są kompletnie pozbawione sensu, bo przecież prawo to jedno, a moralność, rozsądek, dobra wola to drugie. Aplikować to pierwsze można więc też w sprzeczności z ludzką przyzwoitością.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama