statystyki

HFPC: Osoby publiczne nie są całkowicie pozbawione prawa do prywatności

19.02.2015, 14:19; Aktualizacja: 19.02.2015, 14:54

W związku z dyskusją jaka toczy się wokół niedawnych publikacji tygodnika "Wprost" na temat dziennikarza Kamila Durczoka, HFPC postanowiła przypomnieć o standardach dotyczących gromadzenia i przekazywania przez media informacji w kontekście orzecznictwa ETPC.

Fundacja zwraca uwagę, że jednym z kluczowych standardów wypracowanych przez trybunał strasburski jest tzw. zasada "grubszej skóry", którą powinny cechować się osoby publiczne. Zakłada ona, że w stosunku do takich jednostek dopuszcza się szersze granice swobody wypowiedzi, ponieważ muszą one liczyć się ze zwiększonym zainteresowaniem społeczeństwa.

Fundacja przypomina jednak, że nawet osoby publiczne nie są całkowicie pozbawione prawa do prywatności, a powyższa zasada nie oznacza bynajmniej przyzwolenia na publikację wszelkich informacji z ich życia prywatnego, nawet jeśli są one prawdziwe.

Dodaje też, że dopuszczalny poziom ingerencji w życie pozazawodowe dziennikarzy, prawników, sportowców czy artystów jest odpowiednio mniejszy niż w przypadku osób, które pełnią funkcje publiczne.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane